Italianul Fabio Aru a câştigat Turul Spaniei

Ciclism

Sport 15 Septembrie 2015 / 00:00 609 accesări

Ciclistul italian al echipei Astana, Fabio Aru, a câştigat duminică ediția cu numărul 70 din Turul Spaniei, acesta fiind primul său succes din carieră într-un mare tur. Aru, în vârstă de 25 de ani, i-a devansat în clasamentul general pe spaniolul Joaquin Rodriguez (Katusha), sosit cu o întârziere de 57 de secunde, şi pe polonezul Rafal Majka (Tinkoff-Saxo), aflat la un minut şi nouă secunde în spate. Fabio Aru s-a mai clasat pe locul 2 în acest an şi pe poziţia a treia în 2014 în Turul Italiei.

Fabio Aru a devenit al şaselea italian care triumfă în Turul Spaniei, el fiind și cel mai tânăr învingător din ultimii 25 de ani. Anterior, Angelo Conterno (1956), Felice Gimondi (1968), Giovanni Battaglin (1981), Marco Giovannetti (1990) şi Vincenzo Nibali (2010) au fost reprezentanţii Italiei care au câştigat La Vuelta. Aru a devenit lider al echipei Astana după ziua a doua a competiţiei, când Vincenzo Nibali a fost descalificat, a preluat tricoul roşu de lider după etapa a 11-a, câştigată de coechipierul său Mikel Landa, însă la finalul rundei a 16-a a coborât de pe prima poziţie la general. Runda a 20-a, penultima, a fost cea care a stabilit clasamentul final. Aru a preluat tricoul roșu de lider după atacurile repetate din această etapă a ultimei șanse, care a cuprins patru cățărări de primă categorie, ofensivă în urma căreia l-a detronat pe liderul de până atunci, olandezul Tom Dumoulin (Giant). Ciclistul născut în Sardinia a câștigat Vuelta 70 ajutat din plin și de echipă, în special de spaniolul Mikel Landa, care, profesionist disciplinat, și-a făcut datoria până la capăt, deși de mai multă vreme a semnat pentru anul viitor cu Sky.

Ultima etapă, cea dintre Alcala de Henares şi Madrid, pe distanţa de 98,8 km, a fost câştigată de germanul John Degenkolb, urmat de olandezul Danny van Poppel şi de luxemburghezul Jempy Drücker. În clasamentul general, Aru, Rodriguez și Majka au fost urmați de Nairo Quintana (Columbia/Movistar), la 2,02 minute, de Esteban Chaves (Columbia/Orica), la 3,30, de Tom Dumoulin (Olanda/Giant), la 3,46, și de Alejandro Valverde (Spania/Movistar), la 7,10.

BICICLETĂ DE 12.000 DE EURO, SCOASĂ LA VÂNZARE CU 120 DE EURO!

O bicicletă a echipei Orica Greenedge, în valoare de 12.000 de euro, a fost furată în timpul Turului Spaniei, poliţia găsind-o la un magazin second-hand din Malaga, unde era la vânzare la preţul de 120 de euro! Poliţiştii spanioli au găsit bicicleta în timp ce căutau obiecte furate la magazinul respectiv, ei fiind impresionaţi de „calităţile tehnice excepţionale” ale acesteia. Echipa australiană nu apucase să facă plângere după dispariţia ei. Bicicleta a fost returnată proprietarilor duminică, în ultima zi a Turului Spaniei. Autorităţile l-au identificat şi pe autorul furtului, un rezident recidivist din Malaga. „Vom oferi un tricou cu dungi persoanei care a furat bicicleta echipei Orica Greenedge. Cursa lui se termină la închisoare”, au notat reprezentanţi ai poliţiei pe contul oficial de Twitter al instituţiei. La Vuelta a trecut prin oraşul din sudul Spaniei pe 24 august.