Jack Miller a câştigat Marele Premiu de la Assen la MotoGP

26 Iunie 2016 / 17:08 197 accesări

Jack Miller (Team Marc VDS) a produs surpriza la Assen şi devine primul pilot după Toni Elias în 2006 care câştigă o cursă în MotoGP cu o echipă privată, în timp ce spaniolul Marc Marquez s-a distanţat la 24 de puncte în fruntea clasamentului general, după locul doi din Olanda.

Vremea a dat peste cap complet cursa clasei MotoGP de la Assen, acolo unde grila de start inedită a fost continuată cu o cursă la limită disputată în condiţii de ploaie. Valentino Rossi a plecat de pe locul doi în grilă, însă a trecut la conducere după primul viraj în faţa lui Dovizioso. Yonny Hernandez a apărut surprinzător şi a trecut pe primul loc după doar două tururi. Cu record de cursă după record, columbianul părea să aibă lucrurile sub control şi, cu 17 tururi înainte de final, Hernandez avea 3,5 secunde avans în faţa urmăritorilor Rossi şi Dovizioso.

După o întrerupere a ploii suficient de lungă pentru ca pista să se usuce pe alocuri, perioadă în care Dovizioso a reuşit să treacă de Rossi şi să ajungă primul după ce Hernandez a ieşit în decor, nimic nu mai era sigur. Ploaia a revenit, de data asta torenţială, iar la vârf a apărut Petrucci, din spate a venit şi s-a lipit de pluton şi Redding, iar cei doi piloţi Repsol Honda, Marquez şi Pedrosa, erau la câţiva metri în spatele liderului, în momentul în care mai erau 14 tururi până la final. De la comisarii de traseu au fost arătate steagurile roşii, iar cursa a fost întreruptă. În momentul suspendării, Jorge Lorenzo era pe locul 20.

După o pauză de câteva zeci de minute, timp în care ploaia s-a oprit, cursa a fost reluată cu start pentru ultimele 12 tururi. Dovizioso a plecat bine şi a fost lider după primul viraj, cu Rossi pe doi şi Marquez pe trei. Pedrosa şi Crutchlow au căzut, iar Rossi a reuşit să treacă de pilotul de la Ducatti la un tur după restart. Abandonurile au continuat, cu Petrucci din cauza unor probleme mecanice şi cu Dovizioso căzut de pe locul 2. Cu 10 tururi înainte de final, într-un moment în care era lider cu avans uriaş şi făcea record de cursă, Valentino Rossi a căzut şi el. Jack Miller a preluat conducerea la scurt timp după abandonul pilotului de la Yamaha şi a dus ritmul până la final, reuşind astfel o victorie istorică. Marquez a terminat pe doi, iar Lorenzo pe poziţia a zecea.

În clasamentul general, Marc Marquez este lider cu 24 de puncte mai mult decât Jorge Lorenzo. Valentino Rossi pierde teren după abandonul de la Assen şi e pe trei cu 42 de puncte mai puţin decât Marquez.