Patricia Ţig şi Irina Begu, în turul al treilea la Madrid

Tenis de câmp / Turneul WTA Premier Mandatory de la Madrid

Sport 03 Mai 2016 / 00:08 1336 accesări
Patricia Maria Ţig are un parcurs excelent la Madrid

Calificată pentru prima oară în carieră pe tabloul principal al unui turneu de categorie Premier 5, Patricia Maria Ţig (locul 134 WTA) a reușit două surprize în cadrul turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid, turneu care se desfăşoară pe zgură şi este dotat cu premii în valoare totală de 4.771.360 de euro. După ce în primul tur, Țig a trecut de rusoaica Daria Kasatkina (32 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-2, în turul secund tenismena română în vârstă de 21 de ani a învins-o, luni, și pe Sloane Stephens (SUA, 21 WTA), scor 6-2, 6-3, după o oră şi 17 minute de joc. În turul al treilea, Ţig o va înfrunta, pentru un loc în sferturile de finală ale Mutua Madrid Open, pe Madison Keys (SUA, 25 WTA).

Şi Irina Begu (35 WTA) a dat lovitura în turul al doilea la Madrid, trecând, luni seară, scor 5-7, 7-6 (7/4), 6-3, după două ore şi 42 de minute de joc, de Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA). Begu o va avea adversară în turul al treilea pe Christina McHale (SUA, 59 WTA).

Prin prezenţa în optimile de finală la Madrid, Ţig şi Begu şi-au asigurat astfel câte 120 de puncte WTA şi câte un cec în valoare de 59.490 euro.

Marţi, în turul secund la Madrid, de la ora 13.00 (în direct la Dolce Sport 2), în primul meci al zilei, constănţeanca Simona Halep (7 WTA) o va întâlni pe Karin Knapp (Italia, 72 WTA), iar Sorana Cîrstea (131 WTA) va juca seara, de la ora 22.30, cu Danka Kovinic (Muntenegru, 47 WTA).