Șase tricolori pe tablourile principale la Halmstad

Tenis de masă / Turneul de calificare la JO 2016

Sport 13 Aprilie 2016 / 19:35 630 accesări
România are șanse de a se califica la Jocurile Olimpice de la Rio atât cu echipa feminină, cât și cu cea masculină

După două zile de întreceri, miercuri s-a încheiat meciurile din grupele preliminare ale turneului pentru zona europeană la tenis de masă în vederea calificării la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, competiție care are loc Halmstad (Suedia). Toți cei cinci sportivi români implicați în această fază au avansat pe tabloul principal și continuă să se lupte pentru a obține biletele pentru Brazilia. La feminin, Daniela Dodean Monteiro, locul 69 ITTF, a confirmat așteptărilor și a câștigat Grupa a 6-a cu trei victorii clare, 4-0 cu Anamaria Erdelji (Serbia), 4-0 cu Rahel Aschwanden (Elveția) și 4-0 cu Georgia Zavitsanou (Grecia). Și Bernadette Szocs, locul 74 ITTF, a încheiat Grupa a 5-a pe primul, cu maximum de puncte, după două succes, 4-0 cu Lisa Lung (Belgia) și 4-3 cu Sarah De Nutte (Luxemburg), și abandonul sportivei din Kosovo, Era Janjeva. Alături de cele două, pe tabloul principal se află și constănțeanca Eliza Samara, care a acces direct în faza finală grație clasării din ierarhia mondială, locul 29 ITTF. Sportiva legitimată la CS Farul și pregătită de Viorel Filimon este ca și calificată la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în urmă rezultatelor excelente obținute în ultimul sezon.

La masculin, sportivii pregătiți de constănțeană Andrei Filimon, aflat la debut în postura de antrenor al lotului național, au avut o misiune mai dificilă, dar s-au achitat cu brio de aceasta. Locul 73 în ierarhia ITTF, Ovidiu Ionescu a câștigtat Grupa a 10-a, cu trei victorii, 4-0 cu Alexey Liventsov (Rusia), 4-3 cu Jan Zibrat (Slovacia) și 4-0 cu Michael Tauber (Israel). În schimb, Adrian Crișan, locul 82 ITTF, a terminat pe poziția secundă în Grupa a 15-a, cu două succese, 4-1 cu Tomas Mikutis (Lituania) și 4-1 cu Elia Schmid (Elveția), și un eșec, 1-4 cu Lubomir Jancarik (Cehia). Tot pe poziția secundă, dar în Grupa a 4-a, a încheiat și Hunor Szocs, locul 119 ITTF, care a înregistrat o victorie, 4-2 cu Pavel Platonov (Belarus), și o înfrângere, 2-4 cu Jakub Dyjas (Polonia), și a beneficiat de abandonul lui Ylli Prestreshi (Kosovo).