Se anunță spectacol de zile mari în sferturile de finală

Campionatul Mondial de snooker

Sport 25 Aprilie 2017 / 20:14 2666 accesări
Marco Fu este ultimul jucător calificat în sferturile de finală

Campionatul Mondial de snooker ediția 2017, găzduit de Teatrul Crucible din Sheffield, a ajuns la faza sferturilor de finală, care sunt programate marți și miercuri. Semifinalele vor avea loc în perioada 27-29 aprilie, iar finala pe 30 aprilie și 1 mai.

Luni seară s-a încheiat faza optimilor de finală, cu încă un meci-maraton, cum a fost cel dintre chinezii Ding Junhui și Liang Wenbo, încheiat după jocul decisiv. Neil Robertson și Marco Fu au avut nevoie de „numai” 24 din totalul de 25 de jocuri programate, jucătorul asiatic câștigând cu 13-11. A fost o dispută extrem de echilibrată, cu Marco revenind după ce a fost condus cu 10-8 și 11-10. Jucătorul din Hong Kong îl are ca adversar în sferturi pe deținătorul titlului, Mark Selby, într-o reeditare a semifinalei de anul trecut.

De altfel, acest sfert de finală pare cel mai dezechilibrat, după cum se vede și din scorul parțial înregistrat după primele șapte jocuri. În rest, persistă un oarecare echilibru, iar în „șocul” acestei faze a CM, Ronnie O’Sullivan - Ding Junhui, este egalitate după primele opt frame-uri (a fost 3-0 și 4-3 pentru chinez).

Stephen Maguire (Scoția) - Rory McLeod (Anglia) 13-3

Programul sferturilor de finală (se joacă în sistemul „cel mai bun din 25 de frame-uri”):

Mark Selby (cap de serie numărul 1, Anglia) - Marco Fu (8, Hong Kong) 5-2 (scor parțial)

Ronnie O’Sullivan (12, Anglia) - Ding Junhui (4, China) 4-4 (scor parțial)

Kyren Wilson (14, Anglia) - John Higgins (6, Scoția) 3-5 (scor parțial)

Barry Hawkins (7, Anglia) - Stephen Maguire (Scoția) 5-1 (scor parțial)