Succes net pentru „Stejari“, în CEN 2016

Rugby / Cupa Europeană a Națiunilor 2016, etapa a treia: România - Rusia 30-0

Sport 28 Februarie 2016 / 17:09 483 accesări
Tricolorii au reușit o victorie cu punct bonus în meciul cu Rusia

Naționala de rugby a României a câştigat sâmbătă cu scorul de 30-0 (5-0) în fața Rusiei, într-o partidă jucată la Iaşi în etapa a treia din Cupa Europeană a Naţiunilor. Florin Vlaicu a fost cel mai eficient jucător al întâlnirii, reușind să puncteze dintr-un eseu (minutul 41), din două lovituri de pedeapsă (44, 61) și din două transformări (41, 80+6). România a mai reuşit trei eseuri, prin Burcea (29), Lucaci (64) și Rose (80+6), astfel că și-a trecut în cont și punctul bonus.

Cele două echipe au jucat în câte 14 oameni din minutul 70, când Bitiev și Gorcioaia au văzut cartonașul roșu. Rușii au avut și un cartonaș galben în prima repriză, primit de Garbuzov (26), „Stejarii” profitând atunci de superioritatea numerică pentru a deschide scorul. În meciul de la Iași, Valentin Calafeteanu a bifat al 80-lea meci pentru naționala României.

Au evoluat pentru România (selecționer Lynn Howells): Constantin Pristaviță, Otar Turașvili, Horațiu Pungea (66 Paul Rusu) - Johan Van Heerden, Valentin Popîrlan - Viorel Lucaci, Mihai Macovei (căpitan), Stelian Burcea (66 Andrei Gorcioaia) - Valentin Calafeteanu, Jody Rose - Stephen Shennan, Florin Vlaicu, Paula Kinikinilau, Mădălin Lemnaru - Cătălin Fercu.

A fost a treia victorie consecutivă pentru România în CEN 2016, după 39-14 cu Portugalia (acasă) și 21-18 cu Spania (în deplasare). Programul în continuare al „Stejarilor”: România - Germania (Iași, 12 martie); Georgia - România (Tbilisi, 19 martie).

În celelalte meciuri din etapa a treia, Georgia a învins Spania cu 38-7, la Tbilisi, iar Germania a depășit Portugalia cu 50-27, la Hanovra. În clasament, România ocupă locul al doilea, cu 14 puncte, fiind precedată de Georgia, cu 15 puncte. Urmează Rusia 9p, Germania 5p, Spania 2p și Portugalia 0p.