Naționala de rugby a României a rămas neînvinsă în CEN 2016

Rugby / Cupa Europeană a Națiunilor 2016, etapa a doua: Spania - România 18-21

Sport 14 Februarie 2016 / 17:51 509 accesări
Rugbyștii spanioli au jucat cu multă determinare, însă nu au reușit să producă surpriza în fața României

Echipa națională de rugby a României a învins sâmbătă, la Madrid, selecționata similară a Spaniei cu scorul de 21-18 (5-13), în etapa a doua din ediția 2016 al Cupei Europene a Națiunilor. Spaniolii au condus cu 6-0 în startul partidei (Bradley Linklater a transformat două lovituri de pedeapsă, în minutele 9 și 19), dar în minutul 27 căpitanul Mihai Macovei a reușit un eseu pentru „Stejari”, reducând din diferență. Gazdele au intrat la pauză cu scorul de 13-5, grație eseului marcat de Sebastien Ascarat și transformat de Linklater. La patru minute de la reluare, Valentin Popîrlan a culcat balonul în terenul de țintă advers, iar Florin Vlaicu a transformat, scorul devenind 13-12. Doar trei minute mai târziu, Vlaicu a adus echipa noastră în avantaj, din lovitură de pedeapsă. Spania nu a renunțat la luptă și în minutul 60 a reușit încă un eseu, tot prin Ascarat, scorul devenind 18-15. Același Vlaicu a fost cel care a adus victoria României, prin două lovituri de pedeapsă transformate în minutele 65 și 68.

În celelalte meciuri din etapa a doua, Georgia a învins Portugalia la Lisabona cu 29-3, iar Rusia a trecut de Germania la Soci cu 46-20. În clasament, România ocupă locul al treilea, cu nouă puncte, la egalitate cu Rusia, ocupanta poziției secunde. Georgia este lider, cu 10 puncte. Fără victorie până acum sunt Spania 2p, Portugalia 0p și Germania 0p. În etapa următoare, pe 27 februarie, România primește vizita Rusiei, meci programat la Iași, pe stadionul „Emil Alexandrescu“. Tot atunci, Georgia înfruntă acasă Spania, iar Germania întâlnește Portugalia pe teren propriu.

Au evoluat pentru România (selecționer Lynn Howells): 1. Constantin Pristaviță (76 Mihai Dico), 2. Otar Turașvili (70 Andrei Rădoi), 3. Paul Rusu (74 Silviu Vasiliu) - 4. Johan Van Heerden, 5. Valentin Popîrlan (70 Marius Antonescu) - 6. Vlad Nistor, 7. Mihai Macovei, 8. Stelian Burcea (60 Andrei Gorcioaia) - 9. Tudorel Bratu (60 Valentin Calafeteanu), 10. Florin Vlaicu - 11. Stephen Shennan, 12. Florin Ioniță, 13. Paula Kinikinilau, 14. Adrian Apostol - 15. Cătălin Fercu (rezerve neutilizate: Ovidiu Melniciuc, Sabin Strătilă).