Victorie la scor pentru handbaliștii tricolori

Handbal (m) / Preliminariile CM 2017: FINLANDA - ROMÂNIA 21-34

Sport 06 Ianuarie 2016 / 17:53 791 accesări
Selecționerul Aihan Omer a revitalizat naționala de handbal masculin a României

Naționala de handbal masculin a României a obținut miercuri al doilea succes din cadrul Grupei a 2-a din preliminariile Campionatului Mondial din 2017, impunându-se fără drept de apel în disputa cu reprezentativa Finlandei, găzduită de micuța localitate Vantaa. Dornici să răzbune eșecul rușinos din urmă cu doi ani, când nordicii i-au eliminat din precalificările pentru Campionatul European din 2016, elevii lui Aihan Omer au început bine, conducând încă din start, dar gazdele au revenit și au egalat după zece minute, 6-6. A urmat însă o perioadă perfectă pentru tricolori, care s-au distanțat decisiv pe tabela de marcaj, având o diferență impresionantă cu cinci minute înainte de pauză, 18-7. Avantajul oaspeților s-a menținut până la intrarea la cabine, România conducând după prima repriză cu 20-9. La reluare, selecționerul Aihan Omer a aruncat în luptă toți componenții lotului, printre care și căpitanul lui HC Dobrogea Sud, Laurențiu Toma. Lipsiți de presiunea rezultatului, tricolorii au făcut spectacol și au câștigat cu scorul de 34-21. Pentru România au marcat: Ghionea 7, Csepreghi 6, Sadoveac 5, Novanc 5, Onyejekwe 3, Fenici 3, Stavrositu 2, L. Toma 1, Bera 1, Ramba 1.

Grație acestui succes, tricolorii rămân în cursa pentru calificarea în play-off-ul Campionatului Mondial din 2017, urcând pe prima poziție în clasamentul grupei, însă principala contracandidată, Austria, va juca miercuri seara în fieful Italiei și, în cazul unui succes, va reveni în fotoliul de lider. Elevii lui Aihan Omer vor reveni joi acasă, iar duminică, de la ora 20.30 (în direct la Digisport 1), vor juca din nou împotriva Finlandei, la Baia Mare. Ultimele două partide din preliminarii vor avea loc pe 14 ianuarie, la Baia Mare, cu Austria, și pe 16 ianuarie, la Conversano, cu Italia.