ACS Poli Timişoara a eliminat deţinătoarea Cupei României

Fotbal / Cupa României, sferturi de finală

Sport 28 Martie 2017 / 23:35 911 accesări
ACS Poli s-a calificat în penultimul act al Cupei României, acolo unde poate ajunge şi Viitorul, dacă va trece de Astra

Partidă dramatică marţi seară, la Timişoara, între ACS Poli şi CFR Cluj, în primul duel din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României-Timișoreana la fotbal. După 120 de minute scorul a fost egal, 0-0, fiind acordate 12 cartonaşe galbene şi unul roşu, timişorenii jucând din minutul 49 cu un om mai puţin, după eliminarea lui Şeroni. Loviturile de departajare au stabilit prima echipă calificată în semifinalele competiţiei, iar surpriza s-a produs, ACS Poli Timişoara eliminând deţinătoarea trofeului. A fost 6-5 pentru ACS Poli, graţie reuşitelor lui Drăghici, Fuček, Šoljić, Bărbuţ, Scutaru şi Neagu. Pentru CFR au înscris de la punctul cu var Nascimento, Tiago Lopes, Gomelt, Omrani şi Bud. Primii au ratat timişorenii, Mincă apărând lovitura executată de Străuţ, dar Larie a încercat imediat o “scăriţă” şi Curileac a prins fără probleme. Deac a ratat şi el, Curileac fiind din nou la post, şi finalista Cupei Ligii-Adeplast, ACS Poli, merge şi în semifinalele Cupei României.

Programul partidelor de miercuri, ora 18.30: CS Mioveni - FC Voluntari (în direct la Digi Sport 1 și Dolce Sport 1), ora 21.30: CS Universitatea Craiova - Dinamo București (în direct la Pro TV, Digi Sport 1 și Dolce Sport 1).

Joi, de la ora 21.00 (în direct la Sport.ro, Digi Sport 1 și Dolce Sport 1), pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, va avea loc ultimul meci din sferturi, FC Viitorul urmând să întâlnească pe Astra Giurgiu, campioana en titre.