Al 19-lea aur olimpic pentru Michael Phelps

Sport 08 August 2016 / 13:32 482 accesări
Michael Phelps este cel mai titrat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice, dar foamea lui de medalii încă există!

Înotătorul Michael Phelps a obţinut a 19-a sa medalie olimpică de aur, după ce s-a impus alături de ştafeta SUA în proba de 4x100 metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Phelps, în vârstă de 31 de ani, are acum în palmares 23 de medalii olimpice!

Cel mai titrat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice a înotat în al doilea schimb al ștafetei americane, din care au mai făcut parte Caeleb Dressel, Ryan Held și Nathan Adrian. Au mai urcat pe podium cvartetele din Franța (Mehdy Metella, Fabien Gilot, Florent Manaudou, Jérémy Stravius) și din Australia (James Roberts, Kyle Chalmers, James Magnussen, Cameron McEvoy).

Michael Phelps va mai concura la Rio în probele individuale de 100 m și 200 m fluture, precum și în cea de 200 m mixt, putându-și îmbunătăți astfel impresionantul palmares. Americanul este triplu campion olimpic, atât la 100 m fluture, cât și la 200 m mixt, și speră să devină la Rio al treilea sportiv din istorie care câștigă aurul în aceeași probă la patru ediții consecutive ale Jocurilor Olimpice, pentru a se alătura astfel atleților americani Carl Lewis (săritura în lungime) și Al Oerter (aruncarea discului).

DUMINICĂ AU FOST STABILITE TREI NOI RECORDURI MONDIALE

Înotătoarea americană Katie Ledecky (19 ani) a cucerit medalia de aur în proba feminină de 400 m liber și a îmbunătățit cu aproape două secunde recordul mondial pe care tot ea îl deținea. Ledecky a fost cronometrată în 3 minute, 56 de secunde și 46 de sutimi (vechiul record era 3:58,37), devansând-o cu aproape cinci secunde pe Carlin Jazz (Marea Britanie), ocupanta locului secund!

Tot în reuniunea de duminică au mai fost stabilite alte două noi recorduri mondiale în concursul de înot: suedeza Sarah Sjostrom la 100 m fluture și britanicul Adam Peaty la 100 m bras.

Suedeza în vârstă de 22 de ani, triplă campioană a lumii în această probă (2009, 2013, 2015), a fost înregistrată în finală cu 55,48, ameliorând cu 16 sutimi de secundă recordul pe care tot ea îl stabilise la Mondialele de anul trecut. Cu 57,13, Peaty (21 de ani), care este campion mondial en titre, și-a îmbunătățit propriul record mondial (57,55), stabilit în calificările desfășurate sâmbătă. De la debutul actualei ediții a Jocurilor Olimpice au fost stabilite, în total, șase noi recorduri mondiale în probele de înot.