Al patrulea succes consecutiv pentru CS Năvodari

Rugby / Cupa României, etapa a 4-a: CSM Bucovina Suceava - CS Năvodari 22-39

Sport 10 Aprilie 2016 / 14:57 581 accesări
Jucătorii de la CS Năvodari sunt neînvinși în acest sezon

Echipa de rugby CS Năvodari este practic calificată în finala Cupei României pentru grupările din eșalonul secund al rugby-ului românesc, după victoria obținută sâmbătă la Suceava, scor 39-22 (6-15), cu formația locală CSM Bucovina. Reamintim că echipele din Divizia Națională de seniori activează în Grupa a II-a valorică din Cupa României, împărțite în două serii. Dobrogenii activează în Seria Albastră, au reușit patru victorii în tot atâtea etape, iar înaintea ultimelor două runde au opt puncte avans față de a doua clasată, RCM Galați. Practic, doar două victorii pentru dunăreni și două înfrângeri pentru năvodăreni ar mai putea răsturna ierarhia la vârf în Seria Albastră. Cel mai probabil, CS Năvodari va întâlni în finală echipa RC Stejarul Buzău, învingătoarea acestei partide urmând să primească trofeul Cupei României și dreptul de a juca în sferturile de finală ale competiției din Grupa I valorică, unde evoluează cele șapte echipe din SuperLiga Națională.

Revenind la meciul cu CSM Bucovina Suceava, trebuie precizat că oaspeții au făcut diferența după pauză, exact la fel cum s-au petrecut lucrurile și în partida tur, disputată la Năvodari. „S-a jucat pe un teren tare și denivelat. M-am temut de accidentări, dar din fericire totul s-a încheiat cu bine. În prima repriză ne-am cam menajat și așa se explică scorul la pauză. La începutul reprizei a doua am schimbat câțiva jucători din pachetul de înaintare, adversarii au cedat teren și apoi ne-am impus jocul”, a declarat Cristian Husea, unul dintre antrenorii echipei din Năvodari, alături de Cornel Suciu și Virgil Năstase. CS Năvodari și-a trecut în cont și punctul bonus ofensiv, grație eseurilor marcate de Grigoraș, I. Prodan, Burlacu, Perju și Barbu. Trandafir a punctat din patru transformări și două lovituri de pedeapsă.

Au evoluat pentru CS Năvodari: Sponte, Strat, Raicea - M. Croitoru, Ogea - M. Niță, Brașovianu, Agiacai - Agapie, Trandafir - I. Prodan, Puișoru, Ciubotariu, Grigoraș - Perju (au mai jucat: Zapan, Barbu, Apetroaie, Burlacu, Fl. Croitoriu, Papaiane, Miron, Arefi). Nu au făcut deplasarea Bejan, Pîrvu, M. Prodan și Zainea, ultimul fiind suspendat pentru două săptămâni după eliminarea de la Bîrlad.

Celălalt rezultat din etapa a 4-a a Seriei Albastre: RC Bîrlad - RCM Galați 20-20. În clasament conduce CS Năvodari, cu 19 puncte, urmată de Galați 11p, Bîrlad 8p și Suceava 0p. Rezultate din Seria Roșie: CSUAV Arad - RC Stejarul Buzău 0-5 (neprezentare); CS Mănăștur - Știința Petroșani 9-12. În Seria Roșie conduce Stejarul Buzău, cu 18p, urmată de Mănăștur 11p/3j, Petroșani 5p/3j și Arad 3p.