Alexandra Cadanţu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Budapesta

08 Septembrie 2016 / 17:21 362 accesări

Jucătoarea de tenis Alexandra Cadanţu (locul 261 în clasamentul mondial) a câştigat, joi, meciul cu Cristina Dinu (poziţia 237 WTA), scor 6-3, 6-2, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Budapesta, disputat pe zgură.

Meciul a durat o oră şi 36 de minute. Cadanţu a servit destul de slab, a comis şapte duble greşeli, iar procentajul de reuşită pe primul serviciul nu a depăşit 56%. Cadanţu şi-a pierdut serviciul de patru ori, dar a reuşit opt break-uri.

În urma acestei partidei, Cadanţu conduce cu 3-0 la confruntările directe cu Cristina Dinu. Pentru calificarea în sferturi la Budapesta, Alexandra Cadanţu şi-a asigurat 15 puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 1.235 de dolari.

În următorul act al turneului din Ungaria, Cadanţu (26 de ani) va juca împotriva învingătoarei din partida Dalila Jakupovic (Slovenia, 164 WTA) - Fanny Stollar (Ungaria, 310 WTA).

Turneul ITF de la Budapesta se dispută pe zgură şi este dotat cu premii totale de 50.000 de dolari.