Amicalul Viitorul - Lechia Gdansk a durat... 50 de minute

Fotbal / Liga 1

Sport 21 Ianuarie 2019 / 19:14 728 accesări
Ploaia a împiedicat disputarea până la final a partidei dintre Viitorul şi Lechia (sursa foto: fcviitorul.ro)

În doilea joc susţinut luni, la Belek, în cantonamentul din Antalya, FC Viitorul a întâlnit liderul din Polonia, Legia Gdansk. Din păcate, ploaia torențială a întrerupt meciul după 50 de minute, arbitrul oprind partida la scorul de 2-1 pentru echipa poloneză. La 1-1, în minutul 32, Lyes Houri a înscris cu un șut de la 8 metri, după ce își depășise adversarul, însă arbitrul a anulat, inexplicabil, reușita, pe motiv de ofsaid. Pentru Viitorul a înscris Ianis Hagi, în minutul 23, după o pasă a lui Houri, iar pentru Lechia au marcat Zukowski, în minutul 8, și Lipski, în minutul 43.

Au evoluat pentru Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Mladen, Țîru, Kuipers, De Nooijer - Casap (46 A. Pitu), T. Băluță, Houri - Ianis Hagi (cpt.), Rivaldinho, Vînă.

Formaţia constănţeană va susţine joi, 24 ianuarie, ultimele întâlniri din cantonamentul din Turcia - de la ora 10.00: FC Viitorul - Yenisey (Rusia); de la ora 17.00: FC Viitorul - Sabutarlo (Georgia).