Arbitru lovit în Bănie, Craiova şi FCSB merg cu emoţii în turul al treilea

Fotbal / UEFA Europa League, turul al doilea preliminar

Sport 02 August 2019 / 00:06 650 accesări

Universitatea Craiova şi FCSB s-au calificat în urma rezultatelor pozitive înregistrate joi seară, în manşa secundă a turului al doilea preliminar din UEFA Europa League, dar acest lucru nu s-a realizat aşa uşor.

În Bănie, Universitatea Craiova a fost la un pas să piardă la „masa verde” întâlnirea cu Honved Budapesta din cauza lovirii arbitrului nord-irlandez Arnold Hunter cu un obiect aruncat din peluză, dar şi a unei petarde care a explodat foarte aproape de centralul partidei. Meciul a fost întrerupt 35 de minute după incidentul din minutul 119. După 120 de minute de joc scorul a fost egal, 0-0, rezultat consemnat şi în manşa tur, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare, unde oltenii s-au impus cu scorul de 3-1. Au marcat Al. Ioniţă II, Fortes şi Cicâldău, respectiv Ikenne. Pigliacelli a apărat loviturile lui Kamber, Batik şi Bano-Szabo. Au evoluat pentru U. Craiova (antrenor Corneliu Papură): Pigliacelli - Martic (13 Briceag), Kelic, Acka, Bancu (cpt.) - Cicâldău, Mateiu, Ivanov (75 Qaka) - Bărbuţ, M. Roman II (94 Fortes), Vătăjelu (63 Al. Ioniţă II).

ANTRENORUL BOGDAN ANDONE ŞI-A ANUNŢAT DEMISIA

După victoria din tur, scor 3-0, din deplasare, FCSB s-a calificat cu mari emoţii în duelul cu Alashkert Erevan. În returul de la Giurgiu, FCSB a pierdut cu scorul de 2-3 (Fl. Tănase 10-pen., Fl. Coman 59 / Marmentini 23, 28-pen., Galvao 45). Bălaşa a fost eliminat în minutul 28, iar Marmentini a primit cartonaşul roşu în minutul 63. Au evoluat pentru FCSB (antrenor Bogdan Andone): A. Vlad - Belu, Bălaşa, I. Cristea, Al. Stan (46 Salomao) - L. Filip (cpt.), Ov. Popescu, Vînă - Oaidă, Fl. Tănase (82 Planic), Moutinho (24 Fl. Coman). La conferinţa de presă de la finalul partidei antrenorul Bogdan Andone și-a anunțat demisia.