Axiopolis se menţine pe podium

Fotbal / Liga a 3-a: ÎNAINTE MODELU - AXIOPOLIS SPORT CERNAVODĂ 1-2

Sport 11 Martie 2018 / 10:26 1122 accesări
Axiopolis păstrează distanţă de trei puncte în urma celor de la SSC Farul

Sâmbătă, în etapa a 15-a din Liga a 3-a la fotbal, prima din retur, formaţia Axiopolis Sport Cernavodă şi-a îndeplinit obiectivul în partida cu Înainte Modelu, disputată în deplasare. Jucătorii antrenaţi de Ionel Melenco au câştigat cu scorul de 2-1, graţie golurilor înscrise de Alexandru Vieru, în minutul 55, şi Marius Fotescu, în minutul 60, din penalty, iar reuşita gazdelor i-a aparţinut lui Paul Radu, în minutul 75. Fotescu a irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 62. „A fost un meci echilibrat. Am dominat prima repriză, dar am avut o singură ocazie. Am început bine repriza secundă, am înscris cele două goluri, după care am ratat o lovitură de la unsprezece metri. Gazdele au redus din diferenţă şi jocul s-a echilibrat. Una peste alta, o victorie muncită a băieţilor, meritată”, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Puia - A. Rusu, Daniel Zaharia (83 Răvoiu), Andrescu, L. Gheorghe - Crețu - Al. Vieru (90 M. Al. Hristu), R. Moldoveanu (63 Loloț) - Beșleagă, Fotescu, Moise (78 E. Abibula).

Celelalte rezultate din etapa a 15-a a Seriei a 2-a: Delta Dobrogea Tulcea - CSM Oltenița 1-1, CSM Rm. Sărat - Unirea Slobozia 0-3, Metalul Buzău - FCSB II 1-2, AFC Progresul 1944 Spartac București - Sportul Chiscani 2-0, Victoria Traian - Agricola Borcea 1-3, SSC Farul Constanța - FC Voluntari II 3-0 (Diakite 18, Cârstocea 44, Al. Grigoraş 68).

Clasament Seria a 2-a: 1. Progresul Spartac București 37p (golaveraj: 49-13), 2. SSC FARUL CONSTANȚA 35p (49-17), 3. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODĂ 32p (36-18), 4. Unirea Slobozia 31p (59-21), 5. Metalul Buzău 28p (25-11), 6. FCSB II 26p (44-22), 7. FC Voluntari II 24p (40-20), 8. Înainte Modelu 16p (45-40), 9. CSM Rm. Sărat 16p (20-31), 10. Agricola Borcea 11p (22-37), 11. CSM Oltenița 11p (21-38), 12. Delta Dobrogea Tulcea 10p (17-46), 13. Sportul Chiscani 4p (7-61), 14. Victoria Traian 0p (9-68).