Canada a câştigat medalia de bronz în turneul de fotbal feminin de la Jocurile Olimpice

19 August 2016 / 21:47 358 accesări

Naţionala de fotbal feminin a Canadei a câştigat, vineri, medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Rio, după ce a învins, scor 2-1, reprezentativa Braziliei, în finala mică a competiţiei.

Naţionala Canadei a deschis scorul în minutul 25, când Ashley Lawrence a pornit din propria jumătate, a făcut o cursă impresionantă de 80 de metri şi a pasat decisiv pentru Deanne Rose în interiorul careului, iar jucătoarea în vârstă de 17 de ani, de la Scarborough United, a înscris fără probleme.

Christine Sinclair, aflată la selecţia cu numărul 250 în prima reprezentativă, a majorat avantajul echipei nord-americane în minutul 52.

Cu 11 minute înainte de finalul partidei, Brazilia a redus din handicap, prin Beatriz, aflată la a doua reuşită în acest turneu, după golul din meciul cu Suedia, din grupele competiţiei. Încurajate de 50.000 de spectatori, jucătoarele ţării gazdă de la Jocurile Olimpice, nu au putut să restabilească egalitatea.

Astfel, Canada repetă performanţa din urmă cu patru ani, de la Londra, când a cucerit tot medalia de bronz, după ce a trecut în finală, scor 1-0, de Franţa.

Brazilia, cu starul Neymar anunţat titular, speră să-şi ia revanşa în turneul masculin, unde elevii antrenaţi de Rogerio Micale vor întâlni, sâmbătă, în ultimul act, naţionala olimpică a Germaniei.