Carlo Ancelotti, cel mai bun antrenor al unei echipe de club în 2014

Sport 22 Ianuarie 2015 / 00:00 730 accesări

Tehnicianul italian Carlo Ancelotti, care a câştigat sezonul trecut Liga Campionilor cu Real Madrid, a fost desemnat cel mai bun antrenor al unei echipe de club în anul 2014, într-un clasament realizat de Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului (IFFHS). Ancelotti, care a acumulat 169 puncte, a fost urmat de Diego Simeone (Atletico Madrid), cu 139p, care a câștigat titlul în Spania, în timp ce ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Josep Guardiola (Bayern Munchen), cu 76p. Lider în Premier League cu Chelsea Londra, Jose Mourinho s-a clasat pe 4, cu 15p, iar surpriza din Top 10 a fost Unai Emery, învingător în UEFA Europa League cu FC Sevilla, aflat pe locul 5, cu 11p. Locul 6 i-a revenit lui Manuel Pellegrini (Manchester City), deținătorul titlului de campion în Anglia, cu 8p, în timp ce pe locul 7 s-a clasat Jurgen Klopp (Borussia Dortmund), cu 7p. Campion în Italia, Antonio Conte (Juventus Torino) a ocupat locul 8, cu 6p, iar Ronald Koeman (Feyenoord Rotterdam / Southampton) a primit 3p şi s-a clasat pe locul 9. Antrenorul lui AS Roma, francezul Rudi Garcia, a încheiat Top 10, cu doar 2p.