CFR nu a obţinut punctul mult dorit

Fotbal / UEFA Europa League, Grupa E, etapa a 5-a

Sport 29 Noiembrie 2019 / 08:16 498 accesări

Joi seară, pe Stadio Olimpico din Roma, etapa a cincea, penultima, a Grupei E din UEFA Europa League, CFR Cluj a pierdut la limită confruntarea cu Lazio Roma, scor 0-1 (Correa 24). Jucătorii antrenaţi de Dan Petrescu au ratat şansa de a obţine calificarea în 16-imile de finală ale competiţiei înaintea ultimei etape, astfel că punctul mult dorit trebuie bifat pe teren propriu, dacă Lazio se va impune în etapa a şasea.

În duelul de la Roma, clujenii au avut o bară în prima repriză, şut Djokovic, iar în repriza a doua Lacina Traore a înscris, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

Au evoluat următoarele formaţii - Lazio (antrenor Simone Inzaghi): Proto - Bastos, Vavro, Acerbi - Lazzari, Parolo, Cataldi, Luis Alberto (80 Patric), Jony (75 Lulic) - Adekanye (66 Caicedo), Correa; CFR (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Peteleu (73 Susic), Boli, A. Burcă, Cestor, Camora - Culio, Bordeianu (62 C. Deac), Djokovic - Al. Păun (66 L. Traore), Omrani. Cartonaşe galbene: Adekanye / Djokovic, L. Traore. Meciul a fost arbitrat de turcul Ali Palabiyik.

Tot joi seară, în celălalt meci din grupă, Celtic Glasgow a trecut de Rennes FC, scor 3-1 (Morgan 22, Christie 45+1, Johnston 74 / Hunou 89).

Clasament: 1. CELTIC 13p (golaveraj: 10-4), 2. CFR 9p (4-4), 3. Lazio 6p (6-7), 4. Rennes 1p (3-8).

În ultima etapă, programată la 12 decembrie, de la ora 19.55, se vor disputa partidele CFR Cluj - Celtic Glasgow şi Rennes FC - Lazio Roma.