Cinci titluri naţionale pentru atleţii constănţeni

Atletism / Campionatele Internaţionale ale României

Sport 10 Iunie 2013 / 00:00 501 accesări

Stadionul “Dinamo” din Bucureşti a găzduit, vineri seară, a 58-a ediţie a Campionatelor Internaţionale de Atletism ale României, iar organizatorii au reuşit să adune la start 300 de sportivi din şapte ţări, transformând astfel întrecerea în cel mai puternic regal atletic desfăşurat în România în ultimele două decenii. Prezent la start cu o delegaţie numeroasă, Clubul Sportiv Farul Constanţa s-a numărat printre cele mai puternice cluburi participante şi a confirmat aşteptările, obţinând nouă medalii. Sportivii constănţeni au urcat de nouă ori pe podium şi au cucerit cinci titluri naţionale. Sprintera Andreea Ogrăzeanu (antrenor Cristina Manea), campioană europeană de tineret, nu a avut rival în proba “regină” de 100 m, terminând în frunte sub ochii invitatei speciale a concursului, fosta mare campioană Merlene Ottey, în vârstă de 53 de ani.

„Mă bucură prezenţa ei în România. Eu am alergat alături de ea chiar anul trecut, la Campionatele Europene, şi o admir pentru că practică în continuare atletismul, chiar şi la această vârstă”, a declarat Ogrăzeanu. Atleta constănţeană a urcat pe podium şi la 200 m, încheind pe locul secund, după ce a pierdut lupta cu Angela Moroşanu. Proba feminină de triplusalt a adus un duel constănţean, câştigat de Cristina Bujin (fără antrenor), urmată de Cristina Toma (antrenor Vali Ionescu), în timp ce Andreea Lefcenco (antrenor Lenuţa Dragomir) a terminat pe locul 4. „A fost un concurs frumos, mai ales că suntem amândouă cam de aceeaşi valoare. Contează cine prinde o zi mai bună”, a spus Bujin. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului au urcat şi Cornel Bănănău (antrenor Marian Ciser) - la 110 mg, Adrian Vasile (antrenor Gabriela Voiculescu) - la lungime şi Anca Heltne (antrenor Gabriel Bădescu) - la aruncarea greutăţii. Palmaresul delegaţiei constănţene a fost completat de medalia de argint cucerită de Mihaela Bobocea (CS Farul, antrenor Valentin Anghel) - la 1.500 m şi bronzul obţinut de Nadia Ilaş (antrenor Cătălin Ganera) - la 100 mg.