Constănţeanca Bianca Prunişoară, performera CN de copii “Mica gimnastă“

Pe urmele Cătălinei Ponor

Sport 02 Iunie 2006 / 00:00 1552 accesări

După retragerea marilor campioane Cătălina Ponor şi Dana Sofronie, “laboratorul“ de gimnastică de la Constanţa pregăteşte o nouă stea. Campionatele Naţionale de copii “Mica gimnastă au scos-o la rampă pe Bianca Prunişoară, o firavă gimnastă de nici zece ani, care şi-a agăţat la gît o salbă de medalii. După ce a cucerit titlul naţional cu echipa şi s-a clasat pe poziţia secundă la individual compus, sportiva legitimată la CSS 1 Farul Constanţa a impresionat în finalele pe aparate desfăşurate ieri, cucerind încă trei medalii. Cea mai strălunitoare a fost la sol, Bianca obţinînd medalia de argint, la mica distanţă de prima poziţie. Gimnasta pregătită de antrenorii Olga Didilescu, Petruţa Caraivan şi Remus Nicolai şi a cărei coregrafie este realizată de Filis Şerif a bifat medaliile de bronz la sărituri şi bîrnă. Din păcate, a ratat prezenţa pe podium la paralele, aparat la care era considerată printre favorite, terminând pe locul 5. “S-au reeditat rezultatele de la campionate şcolare, unde Bianca a reuşit, totuşi, rezultate mai bune. Probabil că emoţiile, pentru că evolua acasă, au făcut-o să rateze o medalie la paralele“, a spus Olga Didilescu. “Nu am un aparat favorit, însă idolul meu este Cătălina Ponor“, a mărturisit micuţa campioană.

Celelalte gimnaste constănţene au avut prestaţii mulţumitoare, chiar dacă nu au reuşit să obţină medalii. La bîrnă, Ana Maria Crişan, antrenată de Camelia Voinea Maneca, coregrafă Maria Romeghea, a obţinut locul 5, Berna Abdula, antrenată de Olga Didilescu, Petruţa Caraivan şi Remus Nicolai, coregrafă Filis Şerif, locul 7, iar Oana Ştefănache, antrenată de Mirela Szemerjai şi Sorin Bechir, coregrafă Filis Şerif, locul 8. Ultima a ocupat şi locul 7 atît la sol, cît şi la paralele. În sfîrşit, Ştefania Barbu, antrenată de Olga Didilescu, Petruţa Caraivan şi Remus Nicolai, coregrafă Filis Şerif, s-a clasat pe locul 6 la sol. “Rezultatele ne-au demonstrat că avem o selecţie bună la acest nivel şi sîntem pe drumul cel bun. Ne punem baza pe toate sportivele prezente în finale în vederea competiţiilor la categorii superioare, pe viitor“, a declarat Cristina Costara, directorul CSS 1 Constanţa. Premierea cîştigătoarele a fost făcută de două campioane olimpice, Cătălina Ponor şi Dana Sofronie.

Intră în scenă junioarele

În Sala Sporturilor va debuta astăzi o nouă competiţie de gimnastică feminină, Campionatele Naţionale de junioare pe echipe, sportivele fiind împărţite pe trei categorii de vîrstă. În prima zi sînt programate întrecerile la categoria a III-a (11-12 ani), CSS 1 CS Farul nefiind însă printre favorite, întrucît sportive se află în primul an de juniorat. Se speră totuşi ca Andrada Suciu, antrenată de Camelia Voinea Maneca, să obţină calificarea la concursul individual compus şi la finalele pe aparate, programate în toamnă. Sîmbătă, în ziua de încheiere a competiţiei, se vor desfăşura întrecerile la celelalte două categorii, a II-a (13-14 ani) şi I (15-16 ani), dar Constanţa va fi reprezentată de echipă doar la prima categorie.