Constănţeanca Silviana Sfiringu, vedeta Campionatelor Naţionale de gimnastică artistică

Gimnastică artistică / În competiţia de la Ploieşti

Sport 15 Octombrie 2018 / 10:59 1687 accesări

Silviana Sfiringu a cucerit cinci medalii la Ploieşti (sursa foto: Facebook Federaţia Română de Gimnastică)

La individual compus, Silviana Sfiringu şi Ioana Stănciulescu au ocupat primele două trepte ale podiumului (sursa foto: Facebook Federaţia Română de Gimnastică)

Maria Holbură, Silviana Sfiringu şi Ioana Stănciulescu au câştigat titul naţional în întrecerea pe echipe (sursa foto: Facebook Federaţia Română de Gimnastică)

Sala „Olimpia” din Ploieşti a găzduit în weekend întrecerile din cadrul Campionatelor Naţionale de gimnastică artistică, iar gimnastele constănţene de la CS Farul au obţinut rezultate excelente. Vedeta competiţiei a fost Silviana Sfiringu, care a devenit campioană naţională la individual compus, sărituri (13,133) şi sol (13,700), obţinând şi o medalie de bronz, la paralele (12,233). Sfiringu s-a mai clasat pe locul 6 în finala de la bârnă (12.333). La paralele, o altă sportivă de la CS Farul, Maria Holbură, a devenit vicecampioană naţională, cu 12,566, gimnasta constănţeană ocupând şi locul 3 la sol, cu 13,266. La individual compus, Silviana Sfiringu a totalizat 53,600 puncte, 13,750 la sărituri, 12,950 la paralele, 13,950 la bârnă şi 12,950 la sol, vicecampioană naţională devenind tot o gimnastă de la CS Farul, Ioana Stănciulescu, cu un total de 53,300 puncte.

În întrecerea pe echipe la feminin, CS Farul Constanţa, în componenţa Maria Holbură, Silviana Sfiringu şi Ioana Stănciulescu, a cucerit titlul naţional, cu un total de 157,950 puncte, urmată de CNS Cetate Deva (154,100p) şi CSM Oneşti (141,400p). Colectivul tehnic de la CS Farul Constanţa este format din Clemenţa Garabet, Olga Didilescu, Mirela Szemerjai şi Sorin Bechir. Constănţeanca Olga Didilescu a primit la Ploieşti diploma de onoare acordată de Federaţia Internaţională de Gimnastică pentru întreaga activitate în calitate de arbitru internaţional, pe care a încheiat-o anul trecut.