Copil a părăsit turneul de la Paris și la dublu

Tenis de câmp

Sport 02 Iunie 2019 / 15:27 384 accesări
Marius Copil

Perechea formată din Marius Copil și indianul Rohan Bopanna a fost eliminată, duminică, în optimile de finală ale probei de dublu masculin din cadrul turneului de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului. Copil şi Bopanna au pierdut meciul cu sârbii Dusan Lajovic și Janko Tipsarevic, scor 6-1, 5-7, 6-7 (8/10), după două ore şi cinci minute de joc. În sferturile de finală pe tabloul de dublu masculin vor evolua tenismanul constănțean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, favoriţii numărul 10, care vor înfrunta perechea argentiniană Guido Pella / Diego Schwartzman.

La juniori, Filip Jianu s-a calificat, duminică, în turul secund al probei de simplu. Jianu, favorit numărul 15, l-a învins, în primul tur, pe italianul Francesco Passaro, cu scorul de 6-3, 6-1. Jianu va întâlni în faza următoare pe învingătorul din partida Dalibor Svrcina (Cehia) - Mateus Alves (Brazilia).