Cristina Bujin a ratat finala continentală

Atletism / Campionatele Europene în sală

Sport 02 Martie 2013 / 00:00 501 accesări

Vineri, la Goteborg (Suedia), au debutat Campionatele Europene de atletism indoor pentru seniori, la care participă o delegaţie tricoloră formată din 18 sportivi. În prima zi de întreceri a debutat şi una dintre cele două constănţence aflate la startul competiţiei, Cristina Bujin. Atleta legitimată la CS Farul şi pregătită de Lenuţa Dragomir a intrat în calificările probei de triplusalt cu obiectivul de a prinde finala, în condiţiile în care ocupa locul 6 în topul european al sezonului. Din păcate, constănţeanca nu a prins o zi bună, clasându-se doar pe locul 15 (în finală au acces doar primele opt), cu o săritură de 13,47 m, reuşită din prima încercare (a ratat-o pe a doua, iar ultima săritură a fost inferioară, doar 13,40 m), departe de recordul său din acest sezon, 14,24 m. Cealaltă constănţeancă, Anca Heltne (CS Farul), va lua startul sâmbătă în calificările probei de aruncarea greutăţii, având a patra performanţă în topul european al sezonului.

La săritura de lungime, dintre cele trei românce prezente la start, doar Cornelia Deiac s-a calificat în finala probei, cu o săritură de 6,52 m, ocupând locul 8, ultimul calificant. În schimb, Alina Rotaru a încheiat calificările pe locul 11, cu 6,39 m, iar Florentina Marincu, la nici 17 ani împliniţi, a terminat pe locul 17, 5,98 m. La 400 m, Angela Moroşanu a acces în semifinale, după ce a câştigat seria a doua preliminară cu cel mai bun timp personal al sezonului, 52,07 sec., în timp ce Alina Panainte a terminat seria a patra pe locul 4, cu timpul de 53,98 sec. şi a ratat calificarea în penultimul act. În proba de 60 m, Cătălin Cîmpeanu s-a calificat direct în semifinale, câştigând seria 1 de cu timpul de 6,64 sec. În schimb, Alexandru Tufă a încheiat seria A de calificare pe locul 11, cu 2,13 m şi a ratat calificarea în finala probei de săritură în înălţime, la fel ca Mihai Donisan, clasat pe locul 9 în seria B, cu 2,18 m. În finala probei de pentatlon, Beatrice Puiu a ocupat locul 13 (ultimul), cu 3.561 de puncte. Beatrice Puiu a realizat 997p la 60 m garduri (8,59 sec.), 879 p la săritura în înălţime (1,72 m), 777p la aruncarea greutăţii (13,74 m) şi 908 p la săritură în lungime (6,19 m). La ultima probă, cea de 800 m, deşi a condus jumătate din cursă, Beatrice Puiu a fost descalificată ulterior.

Surpriza neplăcută a venit din partea lui Marian Oprea, care a renunţat să mai ia startul în calificările de la triplusalt, deşi s-a aflat pe lista de start, alături de alţi 21 de concurenţi, şi totul părea în regulă. După ce 19 atleţi au efectuat prima săritură, pe tabloul oficial de concurs a fost afişat că Marian Oprea nu mai concurează.