Cristina Hîrîci, medalie de bronz cu echipa Europei în Africa de Sud

Sport 26 Octombrie 2007 / 00:00 636 accesări

Competiţia ITTF World Cadet Challenge 2007 la tenis de masă şi-a desemnat ieri cîştigătoarele. În cea de-a treia zi, la Cape Town (Africa de Sud) au avut loc finalele din proba pe echipe, unde România era reprezentată de Cristina Hîrîci (la cadete) şi Hunor Szocs (la cadeţi). După ce echipa de cadete a Europei a cedat în semifinale, 1-3 în faţa Asiei, reprezentantele bătrînului continent au jucat finala mică cu Africa. Aşa cum s-a întîmplat şi în cadrul întîlnirii din grupă dintre cele două, Europa s-a impus categoric în faţa echipei ţării gazdă, cu scorul de 3-0, adjudecîndu-şi astfel medalia de bronz. În cealaltă finală, Asia a obţinut medalia de aur după ce a cîştigat cu 3-0 în faţa Japoniei. “Nu cred că locul al treilea este unul foarte bun, ţinînd cont de faptul că nu au participat chinezoaicele. Însă sînt mulţumit de Cristina Hîrîci, care a avut un parcurs bun în proba pe echipe. Aştept să văd şi evoluţia ei de la individual”, a spus antrenorul acesteia, Viorel Filimon. Sportiva de la LPS “Nicolae Rotaru” CSS 1 Farul Constanţa este însoţită în Africa de Sud de antrenoarea Liliana Sebe. În finala mare a competiţiei de la masculin, echipa de cadeţi a Europei a învins echipa similara a Asiei cu scorul de 3-2, obţinînd astfel medalia de aur. ITTF World Cadet Challenge va continua astăzi cu probele de la individual, dublu şi mixt. Tot astăzi, va începe şi ITTF World Junior Circuit Finals, unde reprezentanta noastră, Eliza Samara, este favorită nr. 1.