CS Tomis, în revenire de formă

Sport 12 Februarie 2008 / 00:00 672 accesări

Cu un picior în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal feminin, după ce duminică a învins, cu 32-22, formaţia azeră ABU Baku, în manşa tur a optimilor de finală, desfăşurată la Constanţa, formaţia CS Tomis priveşte acum cu mult mai mult optimism către finala competiţiei. Pentru a-şi atinge obiectivul, Tomisul mai are totuşi de trecut peste returul de la Baku (sîmbătă, 16 februarie, ora 19.00, ora României), dar şi peste cele două manşe din sferturi şi semifinale. În duelul cu azerele, handbalistele constănţene au luat o opţiune importantă în lupta pentru calificare, fiind foarte aproape de a repeta performanţa din urmă cu două ediţii, tot din optimi, cînd au eliminat pe ABU Baku, deşi au disputat ambele jocuri în deplasare. “Ne dorim să ajungem în finală, însă pînă atunci avem de tratat cu seriozitate returul de la Baku, pentru că au arătat că sînt o echipă periculoasă şi pot reveni chiar şi de la o diferenţă de zece goluri. E bine însă că vom pleca acolo cu un avantaj consistent şi sper să nu avem parte de nicio surpriză şi să ne calificăm în sferturi”, a declarat Georgeta Grigore, care în ultimul minut al partidei a înscris ultimul gol al Tomisului, stabilind o diferenţă de zece goluri. Succesul înregistrat de Tomis reprezintă totodată revenirea convingătoare a lui Lucian Râşniţă pe banca tehnică a grupării de pe litoral. “Tomisul a arătat că este un grup unit. Sperăm ca fetele să arate forma din prima repriză şi în returul de la Baku şi să trateze meciul cu seriozitate, fără acele momente de relaxare care au intervenit în cea de-a doua parte”, a spus directorul tehnic Lucian Râşniţă. Singura echipă care a obţinut biletele pentru sferturi este VfL Oldenburg (Germania), care s-a impus în disputa cu elveţiencele de la LK Zug Handball, 40-25 şi 37-17, chiar dacă a jucat ambele partide în deplasare. Alte rezultate: McDonald’s Wr. Neustadt (Austria) - VOC Amsterdam (Olanda) 30-20; Merignac Handball (Franţa) - Spartak Kiev (Ucraina) 34-21; ZRK Kikinda (Serbia) - SKP Bratislava (Slovacia) 22-21; RK Zagreb (Croaţia) - Cercle Dijon (Franţa) 24-23. Nici formaţia HC Dunărea Brăila nu a scăpat de emoţii în ceea ce priveşte calificarea, după ce brăilencele s-au impus la un singur gol, 27-26, la Brăila, în faţa echipei DHK Zora Olomouc (Cehia). Duelul dintre Valur Reykjavik (Islanda) şi RK Lasta Radnicki Petrol (Serbia) se va disputa pe 16 şi 17 februarie, la Reykjavik.