CS Tomis, în sferturile Cupei Challenge

Eveniment 18 Februarie 2008 / 00:00 861 accesări

Formaţia CS Tomis Constanţa a obţinut, sîmbătă, în Adzerbaidjan, pentru a treia oară consecutiv, calificarea în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal feminin. Deşi au cedat în faţa formaţiei azere ABU Baku cu scorul de 29-32 în manşa retur a optimilor de finală, handbalistele constănţene merg mai departe datorită rezultatului din partida tur, cînd s-au impus pe teren propriu cu scorul de 32-22. Plecate la Baku cu un avantaj consistent, constănţencele nu au reuşit să domine partida aşa cum se întîmplase la Constanţa, gazdele fiind avantajate şi de un arbitraj favorabil, mai ales pe parcursul primei reprize, cînd cei doi sîrbi, Branka Maric şi Zoran Tijanic, au dictat o eliminare împotriva căpitanului Tomisului, Mihaela Pîrîianu, încă din secunda 58. Cu toate că azerele au condus ostilităţile pe toată durata primei reprize, elevele lui Lucian Râşniţă şi Ion Puşcaşu s-au ţinut aproape, ajutate şi de intervenţiile excelente ale portarului Anca Rombescu şi au intrat la pauză cu un handicap de doar trei goluri, 16-19. Greşelile din tabără constănţeană, mai ales pe faza de apărare avea însă să dea emoţii tomitanelor, gazdele desprinzîndu-se pe tabela de marcaj şi la şase goluri. Mihaela Pîrîianu şi compania au revenit însă, iar finalul avea să aducă o calificare liniştitoare, chiar dacă azerele s-au ţinut de promisiune şi au arătat că sînt o echipă puternică şi periculoasă pe teren propiu. “Este o calificare în care eu am crezut, deşi ne aşteptam ca acolo să întîlnim un arbitraj ostil. Cei doi sîrbi au ţinut de la început pînă la sfîrşit cu azerele, eliminînd-o chiar din primul minut pe Mihaela Pîrîianu. Din păcate ne mai confruntăm şi cu astfel de situaţii, însă important este că am ajuns în sferturi”, a declarat preşedintele clubului constănţean, Gică Slabu. Pentru Tomis au marcat: Georgeta Grigore 7g, Mihaela Pîrîianu 6g, Ionela Drîlea 6g, Loredana Mateescu 4g, Anişoara Marcu 3g, Andreea Dospin 2g şi Cristina Georgescu 1g.