CS Tomis, învinsă cu ajutorul arbitrilor

Handbal (f) / LN, etapa a 13-a: DUNĂREA BRĂILA - CS TOMIS CONSTANŢA 27-25

Sport 24 Ianuarie 2011 / 00:00 658 accesări

Aflată în plină criză financiară, CS Tomis Constanţa a încheiat cu un eşec turul actualului sezon al Ligii Naţionale, cedând ieri, în deplasare, în disputa cu HC Dunărea Brăila, scor 25-27, în ultima etapă a primei părţi a campionatului. Constănţencele au început bine, conducând pe parcursul primei reprize, dar au cedat înainte de pauză, astfel că gazdele au intrat în avantaj la cabine, 14-12. La reluare, brăilencele s-au distanţat la cinci goluri, însă elevele lui Ion Puşcaşu au revenit pe final şi au fost la un pas să egaleze. S-au opus însă cei doi arbitri, Adrian Eremia şi Anton Drăgănescu, care au anulat formaţiei de pe litoral un gol, la scorul 25-26. Este un rezultat viciat de arbitrajul scandalos al gorjenilor Drăgănescu şi Eremia, cei care ne-au mai furat un punct în acest tur de campionat”, a acuzat preşedintele Tomisului, Gheorghe Slabu. „Cu o jumătate de minut înainte de final, Oana Cîrstea a aruncat la poartă şi a înscris, având piciorul la 30 de centimetri în faţa liniei de semicerc, dar arbitrii au anulat golul egalării şi au arătat semicerc. Zamfir, care era în apropiere, le-a atras atenţia şi a fost eliminată, apoi Brăila a mai înscris un gol, în ultimele secunde”, a povestit Ion Puşcaşu, antrenorul Tomisului. Drept urmare, oficialii Tomisului vor înainta un raport suplimentar către federaţie, cerând sancţionarea celor doi arbitri. Meciul de la Brăila a fost ultimul pentru portarul Mihaela Smedescu, care va reveni la Oltchim Rm. Vâlcea, în timp ce soarta pivotului Aneta Barcan, al cărei contract a expirat la finalul turului, va fi clarificată în zilele următoarei. Au marcat: A. Moldovan 9g, Brot 5g, Crăciun 4g, Perianu 3g, Luca şi Irimia - câte 2g, Tomuleanu şi Lăzărin - câte 1g - pentru HC Dunărea Brăila (antrenor: Alexandrina Soare), respectiv Zamfir 7g, Barcan 6g, Rusu 3g, Dincu, Pătuleanu şi Grigore - câte 2g, Pîrîianu, Pătru şi Cîrstea - câte 1g - pentru CS Tomis (antrenor Ion Puşcaşu).

Celelalte rezultate: HC Zalău - U. Cluj 25-23, HCM Roman - U. Reşiţa 33-22, Oţelul Galaţi - Cetate Deva 33-30, SCM Craiova - Rulmentul Braşov 23-23, HCM Baia Mare - Oltchim Rm. Vîlcea 21-39, CSM Bucureşti - HCM Buzău 41-31.