Dezastru în Polonia pentru România

Fotbal / Preliminariile CM 2018

Sport 10 Iunie 2017 / 23:57 4141 accesări
Bogdan Stancu a înscris golul de onoare al tricolorilor la Varşovia

Sâmbătă seară, la Varșovia, în grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, din 2018, România a cedat în faţa Poloniei şi prezenţa la turneul final este compromisă. Cu un joc fără orizont, tricolorii au demonstrat că sub comanda lui Christoph Daum nimic nu merge în tabăra fotbaliştilor români. Iar încă o ratare a unei calificări la un turneu final îi îndepărtează şi mai mult pe suporteri de echipa naţională.

Preocupaţi în primul rând să nu primească gol, jucătorii români nu au surprins formaţia poloneză, care îşi continuă parcursul foarte bun din grupă. În minutul 27 a venit lovitura de la 11 metri obţinută de Lewandowski, după un fault comis de Săpunaru, şi tot atacantul polonez l-a învins pe Tătăruşanu, care a evitat al doilea gol în minutul 36, la şutul lui Grosicki, dar şi în minutul 38, deposedându-l pe acelaşi Lewandowski. Latovlevici a trimis mingea pe lângă poarta poloneză în minutul 40, cu un şut din interiorul careului şi pauza a consemnat avantajul minim pentru gazde.

Repriza a doua a pornit la drum cu încă un gol marcat de Lewandowski, în minutul 57, după un corner executat de Zieliński, iar în minutul 62 a fost egalat scorul de la Bucureşti, tot Lewandowski punctând de la punctul cu var, după faultul comis de în careu de Toşca asupra lui Lewandowski. Primul şut pe poarta lui Szczęsny a fost reuşit de Stanciu, abia în minutul 76, iar peste un minut am notat golul de onoare al lui Bogdan Stancu, graţie unui şut deviat. Stanciu, în minutul 80, a fost aproape de gol, dar atacurile din ultimele zece minute, când polonezii s-au retras în apărare, nu au mai schimbat tabela de marcaj.

Rezultat final: Polonia - România 3-1 (Lewandowski 29-pen., 57, 62 / B. Stancu 77).

Au evoluat următoarele formaţii - Polonia (selecţioner Adam Nawalka): Szczęsny - Piszczek, Cionek, Pazdan, Jędrzejczyk - Mączyński (44 Krychowiak), Linetty (72 Milik) - Blaszczykowski, Zieliński (81 Teodorczyk), Grosicki - Lewandowski (cpt.); România (selecţioner Christoph Daum): Tătărușanu - Benzar, Chiricheș (cpt.), Săpunaru, Toșca, Latovlevici (60 Grozav) - B. Stancu, Pintilii, R. Marin (79 Hanca), Chipciu (60 N. Stanciu) - Fl. Andone. Cartonaş galben: Săpunaru. Meciul a fost arbitrat de o brigadă franceză având-l la centru pe Ruddy Buquet.

În celelalte partide din etapa a șasea a grupei E disputate sâmbătă s-au înregistrat următoarele rezultate: Kazahstan - Danemarca 1-3 (Kuat 76 / N. Jørgensen 27, Eriksen 51-pen., Dolberg 81) şi Muntenegru - Armenia 4-1 (Bećiraj 2, Jovetić 28, 54, 82 / Koryan 89).

Clasament grupa E: 1. Polonia 16p (golaveraj: 15-7), 2. Muntenegru 10p (14-7), 3. Danemarca 10p (10-6), 4. ROMÂNIA 6p (7-7), 5. Armenia 6p (7-14), 6. Kazakstan 2p (4-16).

Celelalte rezultate înregistrate sâmbătă seară -

GRUPA C: Azerbaidjan - Irlanda de Nord 0-1 (Dallas 90+2), Norvegia - Cehia 1-1 (Søderlund 56-pen. / Gebre Selassie 36), Germania - San Marino 7-0 (Draxler 11, Wagner 16, 29, 85, Younes 38, Mustafi 47, Brandt 72). Clasament: 1. Germania 18p (golaveraj: 27-1), 2. Irlanda de Nord 13p (11-2), 3. Cehia 9p (9-5), 4. Azerbaidjan 7p (3-9), 5. Norvegia 4p (6-10), 6. San Marino 0p (1-30).

GRUPA F: Slovenia - Malta 2-0 (Iličić 45+2, Novakovič 84), Scoția - Anglia 2-2 (Griffiths 87, 90 / Oxlade-Chamberlain 70, H. Kane 90+3), Lituania - Slovacia 1-2 (Šernas 90+3 / Weiss 32, Hamšík 58). Clasament: 1. Anglia 14p (10-2), 2. Slovacia 12p (12-4), 3. Slovenia 11p (6-3), 4. Scoția 8p (9-10), 5. Lituania 5p (6-11), 6. Malta 0p (2-15).

Programul partidelor care se vor desfăşura duminică seară este următorul -

GRUPA D, ora 19.00: Moldova - Georgia, Irlanda - Austria (în direct la Digi Sport 1); ora 21.45: Serbia - Țara Galilor (în direct la Digi Sport 3). Clasament: 1. Serbia 11p (golaveraj: 12-6), 2. Irlanda 11p (7-3), 3. Țara Galilor 7p (8-4), 4. Austria 7p (8-7), 5. Georgia 2p (4-8), 6. Moldova 1p (2-13).

GRUPA G, ora 21.45: Macedonia - Spania (în direct la Digi Sport 1), Israel - Albania, Italia - Liechtenstein. Clasament: 1. Spania 13p (19-2), 2. Italia 13p (13-4), 3. Israel 9p (9-9), 4. Albania 6p (4-8), 5. Macedonia 3p (7-11), 6. Liechtenstein 0p (1-19).

GRUPA I, ora 19.00: Finlanda - Ucraina (în direct la Digi Sport 2); ora 21.45: Kosovo - Turcia, Islanda - Croația (în direct la Digi Sport 4). Clasament: 1. Croația 13p (11-1), 2. Islanda 10p (8-6), 3. Ucraina 8p (7-4), 4. Turcia 8p (7-5), 5. Finlanda 1p (3-8), 6. Kosovo 1p (2-14).