FC Farul - Callatis Mangalia, amical cu scîntei

Sport 27 Ianuarie 2007 / 00:00 1272 accesări

Înainte de plecarea în stagiul de pregătire din Cipru, FC Farul a disputat al doilea joc amical din această iarnă, întîlnind, vineri, pe teren propriu, echipa de liga a III-a Callatis Mangalia. Accidentările şi-au pus amprenta asupra “unsprezecelui” trimis în teren de Basarab Panduru, nu mai puţin de şase jucători, Tibor Moldovan, Disney, Guriţă, Gheară, Băcilă şi Florin Lungu fiind indisponibili. Chiar şi aşa, “rechinii” au deschis scorul în min. 20, Senin fructificînd centrarea venită de la Maxim. Doar două minute mai tîrziu, Zgubea a adus egalarea cu o lovitură de cap, după o eroare a portarului Adrian Vlas. Certaţi de pe banca tehnică, jucătorii Farului au reacţionat rapid, Iulian Apostol înscriind, în min. 26, cu o lovitură de cap din plonjon. Cinci minute mai tîrziu, spiritele s-au încins după un duel între Apostol şi Pănescu, cei doi fiind împiedicaţi cu greu de coechipieri să se ia la bătaie. După un schimb de injurii, au fost sancţionaţi cu cartonaşul roşu, centralul fiind de acord ca ambii să fie înlocuiţi. Drept pedeapsă, Panduru l-a trimis pe Apostol să alerge în jurul terenului pînă la pauză. La vestiare s-a intrat cu o diferenţă de două goluri în favoarea gazdelor, graţie golului spectaculos realizat de Otvoş. La reluare, noul venit de la Gloria Buzău la servit perfect pe Senin, care a marcat fără probleme, iar în min. 82 mijlocaşul Farului a realizat tripla la capătul unei prelungite acţiuni colective. Scorul final, 6-1, a fost stabilit de Otvoş, în ultimul minut de joc, cu un şut de la distanţă. Au evoluat formaţiile - FC Farul (antrenor Basarab Panduru): Vlas - Farmache, I. Barbu, Şchiopu, Maxim - Păcuraru - Senin, M. Nae, Todoran, I. Apostol - Fl. Neaga. Au mai jucat: G. Curcă, Otvoş, M. Soare, Larie, L. Florea, C. Gheorghiţă; Callatis (antrenor Viorel Năstase): Avram - Manea, Pănescu, Bobină, Bîtu - Zgubea, Erdinci Cogali, Cristea, Bolat - Stoian, Enis Cogali. Au mai jucat: Bardu, Al. Lucian, Zăgrean, Martonfi.

Panduru, nemulţumit de lot

La finalul partidei, antrenorul Basarab Panduru s-a declarat nemulţumit de subţirimea lotului. “Faptul că am dat multe goluri ar putea părea frumos, dar să nu uităm că au fost doar două meciuri de pregătire. S-au văzut totuşi că goluri s-au marcat în urma unor scheme, iar jucătorii au arătat că vor să facă treabă. La venirea mea la Constanţa eram entuziasmat pentru că nu ştiam ce găsesc, dar acum mi-am dat seama că ne mai trebuie 3-4 jucători de valoare pentru a face o echipă competitivă. Dacă vom rămîne în aceeaşi formulă, vom avea probleme mari, pentru că nu ajunge doar optimismul meu. Dacă la un amical nu-l aveam vîrf decît pe Neaga înseamnă că este groasă rău de tot. Ce facem dacă începe campionatul şi nu avem alţii? Eu cred că ne mai trebuie jucători şi chiar dacă părem mulţi numeric, valoric nu stăm la fel”, a spus antrenorul constănţean care speră să mai vină cîţiva jucători în turneul din Cipru. Primul care a anunţat că va sosi în probe este mijlocaşul liberian Ben Teekloh, în vîrstă de 24 de ani, component al naţionalei ţării sale. Acesta are 23 de selecţii în naţionala Liberiei, iar ultima oară a fost legitimat la echipa Al-Nasr Sultanate din Oman.