FC Farul a scăpat printre degete victoria la Suceava

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 21-a: RAPID CFR SUCEAVA - FC FARUL CONSTANȚA 2-2

Sport 09 Martie 2016 / 18:58 994 accesări
Adrian Pătulea a deschis scorul din penalty, dar a ratat a doua lovitură de pedeapsă, la scorul de 2-0 în favoarea constănțenilor

Obligată să câștige pentru a se apropia de podiumul clasamentului Seriei 1 a Ligii a 2-a, FC Farul Constanța a ratat victoria într-un mod incredibil în partida disputată miercuri, în deplasare, cu Rapid CFR Suceava, în etapa a 21-a, obținând doar un egal, scor 2-2 (0-0). Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii de ambele părți, dar niciuna dintre combatante nu a reușit să marcheze. Constănțenii au amenințat poarta gazdelor prin șuturile expediate de Vezan, Munteanu și Tigoianu, în timp ce gazdele l-au pus o singură dată la încercare pe Negrilă, dar portarul grupării de pe litoral a blocat mingea trimisă de Boiciuc. După pauză, Florin Popa a obținut o lovitură de pedeapsă, după ce a fost faultat de portarul Niga, iar Pătulea a transformat cu siguranță de la punctul cu var, aducându-și echipa în avantaj, în min. 64. Diferența s-a mărit în min. 77, grație unui șut expediat de la 30 de metri de V. Munteanu, care l-a păcălit pe goalkeeperul moldovenilor. Două minute mai târziu, echipa pregătită de Constantin Gache a mai primit o lovitură de pedeapsă, în urma unui fault comis de Bălan asupra lui Tigoianu, însă șutul lui Pătulea a fost parat de această dată de către Niga. Și, cum ratările se răzbună, finalul partidei a adus două goluri în poarta formației constănțene. Mai întâi, Boiciuc a fructificat o centrare venită de pe partea dreaptă, de la veteranul D. Bălan, care l-a depășit cu ușurință pe Murgoci. Apoi, în al doilea minut de prelungire, un alt veteran, Semeghin, a trimis în bara transversală dintr-o lovitură liberă, mingea a revenit în teren, iar Tudorache a reluat cu capul în plasă, restabilind egalitatea, spre disperarea antrenorilor și oficialilor constănțeni. În aceste condiții, meciul pe care FC Farul îl va disputa marți, de la ora 19.00, pe teren propriu, cu SC Bacău a devenit extrem de important în lupta pentru calificarea constănțenilor în play-off.

Au evoluat pentru FC Farul: Negrilă - Ţăranu, Fl. Popa, Fl. Pătraşcu, Murgoci - V. Munteanu, Ad. Ionescu, Vezan, Tigoianu (89 Pungă) - C. Neagu (83 Milea), Pătulea.

Celelalte rezultate ale etapei: Dacia Unirea Brăila - Rapid Bucureşti 1-1, Oţelul Galaţi - ACS Berceni 0-2, SC Bacău - CS Baloteşti 1-1, Bucovina Pojorâta - Ceahlăul Piatra Neamţ 3-3, Gloria Buzău - Academica Clinceni 0-2. Dunărea Călăraşi a stat.

Clasament: 1. Rapid 43p (golaveraj: 29-8), 2. Călăraşi 39p (40-10), 3. Brăila 38p (27-17), 4. Clinceni 36p (35-19), 5. FC FARUL 32p (32-24), 6. SC Bacău 29p (22-22), 7. Berceni 28p (25-27), 8. Buzău 26p (22-29), 9. Suceava 23p (20-28), 10. Baloteşti 18p (15-25), 11. Pojorîta 16p (26-37), 12. Oţelul 12p (10-29), 13. Ceahlăul 10p (10-33).