FC Timişoara, noul lider

Fotbal / Liga I, etapa a 3-a

Sport 15 August 2009 / 00:00 488 accesări

Primele două meciuri din etapa a treia a Ligii I la fotbal s-au încheiat cu victorii ale gazdelor. Condusă la pauză, Unirea Alba Iulia a marcat cele două goluri în ultimele zece minute ale întîlnirii cu Poli Iaşi, antrenorul oaspeţilor, Petre Grigoraş, declarînd că “am pierdut ca fraierii acest meci şi îmi este ruşine”. FC Timişoara s-a impus, la limită, în duelul cu Rapid, şi a trecut pe primul loc în clasament. Cel mai aşteptat meci al rundei este programat duminică, în Ghencea, dar fără spectatori, între Steaua şi Unirea Urziceni.

Rezultate - ieri: Unirea Alba Iulia - Poli Iaşi 2-1 (Verdeş 80, Fl. Dan 85-pen. / Bujor 12); FC Timişoara - Rapid 1-0 (Arman Karamyan 34).

Programul jocurilor - sîmbătă: Astra Ploieşti - Gloria Bistriţa (ora 19.30, GSP TV); CFR Cluj - Oţelul Galaţi (ora 19.15, Digi Sport); Ceahlăul Piatra Neamţ - Dinamo (ora 21.15, Digi Sport); duminică: Internaţional Curtea de Argeş - Gaz Metan Mediaş (ora 18.00, netelevizat); U. Craiova - Pandurii Tg. Jiu (ora 18.00, GSP TV); FC Vaslui - FC Braşov (ora 19.00, Digi Sport); Steaua - Unirea Urziceni (ora 20.45, Antena 1).