FC Viitorul, campioană naţională şi la juniorii Under 13

Fotbal juvenil

Sport 24 Iunie 2018 / 13:48 634 accesări

FC Viitorul a câştigat, duminică, titlul naţional şi la categoria rezervată juniorilor Under 13 (sportivi născuţi după 1 ianuarie 2005). Jucătorii constănțenii au câştigat, duminică, pe terenul sintetic din cadrul Complexul Federaţiei Române de Fotbal de la Buftea, finala Campionatului Național U13, învingând-o pe CS Universitatea Craiova, scor 2-1 (2-0). Golurile Viitorului au fost înscrise de Luca Banu, în minutul 8, și Luca Băsceanu, în minutul 30+1, din penalty, iar pentru CS U. Craiova a marcat Bogdan Duță, în minutul 43. Jucătorul finalei a fost desemnat Vlad Sandu (FC Viitorul), cel mai tehnic jucător al finalei a fost Enes Sali (FC Viitorul), iar portarul finalei, Alexandru Bunea (CSU Craiova).

Lotul de jucători folosit de Viitorul pe parcursul campionatului: Vlad Răfăilă, Alberto Cimpoeșu, Rafael Munteanu şi Robert Mihai - portari; Andrei Aioanei, Alin Ștefănescu, Dimitris Cocot, Andrei Călin, Andrei Borza, Bogdan Chiper, Luca Banu, Adrian Mazilu, Vlad Sandu, Adrian Caragea, Luca Băsceanu, Enes Sali, George Tănase, Teodor Nistor, David Pariza, Cosmin Căpățână şi Ionuț Cercel - jucători de câmp.

Staff-ul tehnic: Ștefan Sandu - antrenor, Tănăsel Alexe, Andrei Florescu - antrenori cu portarii, Silviu Dobre - preparator fizic, Berti Nicola - team manager, Mihai Stere - director coordonator.

Staff-ul medical: George Puflene, Mihai Ștefu - doctori, Adrian Poștaru - kinetoterapeut, Cosmin Sîrbu - maseur, Marta Burduță, Sorina Alexandru - asistente medicale.