FCSB a câştigat Cupa Ligii

Fotbal / Finala Cupei Ligii-Adeplast: FC STEAUA BUCUREŞTI - CONCORDIA CHIAJNA 2-1, după prelungiri

Sport 17 Iulie 2016 / 22:45 663 accesări
Antrenorul Laurenţiu Reghecampf a obţinut primul trofeu din acest sezon

După Supercupa României, câştigată sâmbătă seară, la Cluj-Napoca, de Astra Giurgiu, scor 1-0 (De Amorim 86) cu CFR Cluj, Arena Națională din București a găzduit, duminică seară, finala Cupei Ligii-Adeplast, între echipele FC Steaua București și Concordia Chiajna. Partida nu a fost una spectaculoasă şi s-a încheiat cu victoria Stelei, scor 2-1 (Momcilovic 60, Hamroun 111-pen. / M. Pena 88), care obţine astfel primul trofeu din acest sezon, cu toate că această finală ar fi trebuit să se dispute la finalul sezonului trecut.

După ratarea lui G. Enache, din minutul 30, şut din unghi în plasa laterală, primul balon trimis pe spaţiul porţii l-am notat abia în minutul 40, când noul căpitan al Stelei, N. Stanciu, nu i-a dat totuşi emoţii lui Bălgrădean. Concordia nu s-a retras în apărare şi a urmat mingea trimisă în bara transversală, cu capul, de M. Cristescu, în minutul 45, după care Tamaş l-a faultat în careu pe jucătorul echipei din Chiajna, însă arbitrul Marius Avram nu a acordat lovitura de la 11 metri care se impunea. 0-0 la pauză, iar în repriza a doua deschiderea scorului s-a produs în minutul 60. Hamroun a centrat din lovitură liberă, Golubovic a reluat mingea cu capul, Bălgrădean a respins in extremis şi Momcilovic, pe fază, a trimis mingea în plasa porţii. Acelaşi Golubovic a şutat surprinzător în minutul 77 şi balonul a lovit bara laterală a porţii lui Bălgrădean, iar Concordia a restabilit egalitatea în minutul 88, atunci când M. Pena l-a surprins pe Fl. Niţă cu o lovitură de cap, după centrarea lui Melinte. În prelungiri, arbitrul Marius Avram a ţinut să fie din nou în prim plan şi a acordat imediat un penalty pentru Steaua după un duel în careu care probabil nu ar fi fost sancţionat dacă se producea în careul advers. Hamroun l-a executat pe Bălgrădean, în minutul 111, cu o “scăriţă” de efect şi trofeul a fost adjudecat de trupa lui Reghecampf. Finalul meciului a adus un meleu în careul stelist, nervii cedând la ultima fază a întâlnirii, dar situaţia s-a calmat după câteva schimburi de amabilităţi.

Au evoluat - FC STEAUA (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Fl. Niță - G. Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovic - Vl. Achim, Bourceanu (56 Aganovic) - Adi Popa, N. Stanciu (cpt.) (102 Muniru), Hamroun - Al. Tudorie (46 Golubovic); CONCORDIA (antrenor Emil Săndoi): Bălgrădean (cpt.) - Feussi (83 M. Constantinescu), Tincu, Mamele, Bucurică - Bruno Madeira (78 Răsdan), Melinte - Grădinaru (70 Serediuc), N. Roșu, M. Cristescu - M. Pena. Cartonaşe galbene: G. Enache, Aganovic, Golubovic / Bruno Madeira, N. Roșu, Mamele, Bălgrădean, Melinte. Partida a fost arbitrată la centru de Marius Avram.