Final de sezon regulat în Divizia A2 la volei feminin

Sport 18 Februarie 2018 / 18:27 2452 accesări

ACS Top Volei 05 Constanța (echipament roșu) a terminat sezonul regulat pe ultimul loc al clasamentului

Sâmbătă s-au disputat partidele contând pentru etapa a 14-a și ultima din sezonul regulat al Diviziei A2 la volei feminin. În Seria Est, CS Medgidia a terminat pe locul 2 al clasamentului după victoria fără drept de apel obținută în deplasare, în partida cu CSM 2007 LPS Focșani. Scorul final a fost 3:0 (25:19, 25:22, 25:20) pentru fetele pregătite de Florin Voinea, antrenor care a mizat pe următoarele jucătoare: Elena Prisecaru - Andreea Ordeanu, Bianca Cojocaru, Mădălina Iacobiță, Elena Albu, Doina Cojocaru, Andra Cojocaru-libero (au mai jucat: Vanesa Deșliu, Nicoleta Cojocaru).

ACS Top Volei 05 Constanța a încheiat sezonul regulat pe teren propriu, acesta fiind probabil ultimul meci acasă din acest campionat. CSM II București a învins la Constanța cu 3:0 (25:13, 25:9, 25:12), astfel că formația antrenată de Constantin și Doina Ferenți încheie prima parte a campionatului cu eșecuri pe linie și cu un singur set câștigat. Au evoluat pentru Top Volei: Cosmina Marinescu - Elif Gafar, Ioana Bogdan, Tania Culică, Marinela Koseoglu, Georgiana Moroianu, Bianca Panait-libero (au mai intrat: Ioana Antonescu, Alexandra Nae, Claudia Bărbulescu).

Celelalte rezultate din etapa a 14-a: CSM Unic LPS Piatra Neamț - CTF Mihai I București 3:0; CSU Galați - Rapid București 2:3 (30:32, 25:27, 25:20, 25:23, 13:15).

Clasament final: 1. CSU Galați 38p (setaveraj 40:8); 2. CS MEDGIDIA 34p (37:11); 3. Rapid București 30p (34:15); 4. CSM 2007 LPS Focșani 24p (26:22); 5. CSM II București 21p (26:25); 6. CSM Unic LPS Piatra Neamț 13p (16:30); 7. CTF Mihai I București 8p (10:36); 8. ACS TOP VOLEI 05 CONSTANȚA 0p (1:42).

URMEAZĂ PLAY-OFF-UL, ÎN MARTIE ȘI APRILIE

Ca și în sezonul trecut, campionatul Diviziei A2 la volei feminin va continua cu primul tur din play-off, eliminatoriu, programat în sistemul „cel mai bun din trei partide” (3, 10 și 17 martie 2018). Echipa mai bine clasată va fi gazdă la meciurile 1 și 3.

Împerecherile din play-off sunt:

CSU Galați - ACS TOP VOLEI 05 CONSTANȚA

CS MEDGIDIA - CTF Mihai I București

Rapid București - CSM Unic LPS Piatra Neamț

CSM 2007 LPS Focșani - CSM II București

Învingătoarele vor obține calificarea în turul secund din play-off, programat sub formă de turneu de patru echipe, în perioada 13-15 aprilie 2018. Primele două clasate din al doilea tur al play-off-ului, alături de formațiile care vor ocupa primele două locuri în turneul similar din Seria Vest, vor evolua în turneul final al Diviziei A2, decisiv pentru promovare și programat în perioada 4-6 mai 2018. Echipele clasate pe locurile 1 și 2 la încheierea acestui turneu de promovare vor avea dreptul să evolueze în viitoarea ediție a Diviziei A1.