Halep a tremurat pentru calificare la Indian Wells

În turul al treilea al turneului californian

Sport 12 Martie 2018 / 07:06 713 accesări
Simona Halep s-a calificat în optimile de finală

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 1 WTA şi cap de serie numărul 1) a avut un meci extrem de dificil în noaptea de duminică spre luni, în turul al treilea al turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells (SUA), turneu dotat cu premii în valoare totală de 8.648.508 dolari. Halep s-a calificat în optimile de finală în urma victoriei cu scorul de 1-6, 7-6 (7/3), 6-2 din confruntarea cu sportiva americană Caroline Dolehide (locul 165 WTA, beneficiara unui wild card), după două oră şi şase minute de joc. Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 88.135 de dolari şi 120 de puncte WTA. Pentru a ajunge în sferturi, Halep o va întâlni pe chinezoaica Qiang Wang (locul 55 WTA).

„Am avut probleme în setul secund, dar am vrut să rămân acolo, să lupt până la sfârşit. După ce am câştigat setul al doilea, m-am gândit că am o mare şansă să câştig meciul. Este ca un paradis aici. Este extraordinar să câştig meciuri pe acest frumos teren. De fiecare dată când mă întorc aici mă simt foarte bine şi vreau să dau tot ceea ce am mai bun, pentru că voi mă susţineţi mereu şi este foarte frumos să joc la Indian Wells”, a spus Halep.

La dublu feminin, Monica Niculescu şi Andrea Sestini Hlavackova (Cehia), favoritele numărul 5, s-au calificat în sferturile de finală, după ce au trecut, în turul al doilea, tot în noapte de duminică spre luni, de perechea Shuko Aoyama (Japonia) / Zhaoxuan Yang (China), cu scorul de 6-2, 7-5, după o oră şi 26 de minute de joc. Niculescu şi Hlavackova au asigurat un cec în valoare de 54.760 de dolari şi 215 puncte WTA, urmând să joace în sferturi cu perechea Timea Babos (Ungaria) / Kristina Mladenovic (Franţa), cap de serie numărul 4.

La dublu masculin, tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer s-au impus, duminică seară, în duelul cu perechea Ryan Harrison (SUA) / Max Mirnyi (Belarus), cu scorul de 7-6 (7/5), 6-4, după o oră şi 30 de minute de joc. Tecău şi Rojer s-au calificat în turul secund al probei de dublu, asigurându-şi un cec în valoare de 28.880 de dolari şi 90 de puncte ATP. Tecău şi Rojer vor înfrunta în optimile de finală dublul spaniol format din Marc şi Feliciano Lopez.