Halep ratează, pentru a treia oară, primul titlu de Grand Slam din carieră

Înfrângere în finală la Australian Open

Sport 27 Ianuarie 2018 / 13:26 855 accesări
Simona Halep a cedat în trei seturi în ultimul act la Melbourne

După ce şi-a îndeplinit visul de a ajunge pe primul loc în clasamentul WTA, tenismena constănţeană Simona Halep a irosit şansa de a obţine primul titlu de Grand Slam din carieră. Sâmbătă, în finala primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, Halep a pierdut în trei seturi, scor 6-7 (2/7), 6-3, 4-6, după două ore şi 49 de minute de joc, întâlnirea cu daneza Caroline Wozniacki. Wozniacki a devenit noul lider mondial şi a obţinut primul său titlu de Grand Slam din carieră, după ce a cedat în două finale la US Open, în timp ce Halep este la a treia finală pierdută, după cele două de la Roland Garros.

Confruntarea din ultimul act al turneului de la Melbourne a fost una extrem de echilibrată, cele două tenismene luptând pentru fiecare punct. Halep a revenit spectaculos în primul set, de la 2-5, însă a cedat în tie-break, după 50 de minute de joc. În setul secund, după ce a câştigat game-ul pentru 3-2, Halep a solicitat intevenţia medicului, acuzând o stare de ameţeală după efortul depus, fiindu-i luată tensiunea. Halep a obţinut break-ul pentru 5-3, cu toate că problemele la glezna piciorului stâng erau vizibile. Simona a restabilit egalitatea la seturi după alte 48 de minute de joc, iar decisivul, care a început după o pauză de zece minute, a fost unul interzis cardiacilor. Din păcate, după 71 de minute, daneza şi-a adjudecat acest set, fructificând prima minge de meci şi a cucerit trofeul la Antipozi.

Pentru calificarea în finala turneului australian, Halep va primi un cec în valoare de 1.300.000 de euro şi 1.300 de puncte WTA, în timp ce Wozniacki va încasa un cec în valoare de 2.600.000 de euro şi va primi 2.000 de puncte WTA.