Handbal feminin: CSM Bucureşti - Krim Mercator Ljubljana, scor 30-24 (18-12)

Sport 16 Martie 2024 / 22:44 731 accesări
arhivă

arhivă

CSM Bucureşti a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins în deplasare echipa slovenă Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 30-24 (18-12), sâmbătă seara, în prima manşă a play-off-ului.

CSMB a reuşit să intre la pauză cu un avans de şase goluri, 18-12, iar apoi ecartul a ajuns la opt goluri, 24-16 (min. 39), 26-18 (44), câştigând în cele din urmă cu 30-24. Cristina Neagu a fost şi de această dată cea mai bună jucătoare a campioanei României, cu 10 goluri marcate, în timp ce portarul Laura Glauser a avut 16 intervenţii (43,24%).

Pentru CSMB au mai înscris Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 4 goluri, Grace Zaadi Deuna 4, Trine Østergaard Jensen 3, Monika Kobylinska 3, Laura Flippes 2, Vilde Mortensen Ingstad 2, Emilie Hegh Arntzen 1, Crina Pintea 1.

Marie Skurtveit Davidsen a apărat un şut.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Daria Dmitrieva 7, Jovanka Radicevic 6, Tjasa Stanko 3, Tamara Mavsar 2, Aleksandra Rosiak 2, Allison Pineau 1, Alja Varagic 1, Barbara Lazovic 1, Tatjana Brnovic 1.

Manşa secundă va avea loc pe 24 martie, la Bucureşti.

Dacă va trece de Krim, CSM Bucureşti va juca în sferturi cu echipa franceză Metz Handball.