HC Dobrogea Sud, înfrângere severă în confruntarea cu Dinamo

Handbal masculin / Liga Națională

Sport 13 Decembrie 2018 / 19:06 1345 accesări

Prima etapă a returului Ligii Naționale de handbal masculin a programat joi seară, în sala „Dinamo” din București, întâlnirea dintre Dinamo București şi HC Dobrogea Sud Constanța. A fost un meci fără istoric, în care campioana en titre a depăşit categoric formaţia constănţeană, cu scorul de 27-19, la pauză 12-6. Este a treia înfrângere consecutivă a handbaliştilor antrenaţi de Zvonko Sundovski şi Marko Isakovic, după 26-29 cu Potaissa Turda, în ultima etapă a turului, şi 24-27 cu Steaua Bucureşti, în optimile de finală ale Cupei României.

În meciul cu Dinamo, handbaliştii constănţeni au reuşit contra-performanţa de a înscrie doar două goluri în primele 22 de minute de joc, iar revenirea din finalul primei reprize a fost un simplu foc de paie. Dinamo a condus în repriza a doua şi la 12 goluri, 22-10, iar în final s-a impus cu scorul de 27-19.

Din păcate, galeria dinamovistă a avut o comportare mai mult decât nesportivă, fără a fi luată vreo măsură, cuvintele adresate căpitanului Laurenţiu Toma fiind greu de reprodus.

Golurile formaţiei constănţene au fost înscrise de Toma 5 (4 din 7m), Kevic 4, Chikovani 3, Cutura 2, Nikolic 2, Ignat 1, Csog 1 şi Nistor 1. Portarul Iancu a reuşit 13 intervenţii salvatoare, inclusiv o aruncare de la 7 metri, iar Mitrevski a avut două intervenţii.

HCDS încheie anul pe locul secund în clasament, cu 30 de puncte, la patru puncte distanţă de prima poziţie, pe care se află CSM Bucureşti, care are un meci mai puţin disputat, restanţa cu Dinamo Bucureşti.