HCM a făcut primul pas spre o nouă finală a Cupei României

Handbal (m) / Cupa României, optimi de finală: HCM CONSTANŢA - PANDURII TG. JIU 42-31

Sport 06 Martie 2014 / 00:00 1063 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a câştigat, scor 42-31 (20-18), partida cu Pandurii Târgu Jiu din optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin, disputată la Sala “Olimpia“ din Ploieşti. În sferturile de finală, HCM Constanţa va întâlni astăzi, de la ora 18.00 (Digi Sport 2) pe Potaissa Turda.

Constanţa a punctat în primele şase minute de cinci ori, de fiecare dată prin linia de 9m formată din Şimicu, Csepreghi şi Criciotoiu, dar gorjenii au replicat la fel de rapid prin Acatrinei, Asoltanei şi Giotoiu. Ultimul, crescut la CSŞ 1 Constanţa, a dus Pandurii pentru prima oară în avantaj în min. 19, 13-12. Au urmat câteva intervenţii foarte bune ale lui Şelaru (n.r. - fostul portar de la HCM) la Criciotoiu şi Angelovski, iar Pandurii conducea în min. 22 cu un nesperat 15-12. Campioana a rămas cu un singur portar după ce Stănescu a văzut cartonaşul roşu, în min. 24, la un fault asupra lui Asoltanei, dar paradele lui Popescu au risipit orice emoţie în tabăra constănţeană. Stavrositu a restabilit egalitatea la 16-16, Toma a readus Constanţa în avantaj, 18-17, iar Şimicu (2) a stabilit rezultatul la pauză, scor 20-18 pentru HCM. Primele şapte minute ale părţii secunde au rupt definitiv echilibrul, HCM distanţându-se la şapte lungimi, 27-20. Popescu a apărat o nouă aruncare de la 7m, iar misiunea echipei constănţene devenea tot mai uşoară. Partida nu a mai avut niciun istoric până la final, constănţenii desprinzându-se la zece goluri în min. 46, 33-23, pentru ca în min. 55 tabela să indice un avans de 12 goluri pentru campioana României, scor 39-27. Ultimul gol al Constanţei a fost reuşit de Şoldănescu, HCM câştigând cu 42-31. „Un meci destul de dur, dar până la urmă s-a terminat cu bine. Sper să nu mai pierdem jucători, pentru că, din păcate, s-a accidentat şi Csepreghi. În plus, Stănescu este suspendat pentru partida cu Potaissa Turda“, a declarat antrenorul secund Alexandru Buligan.

Pentru HCM Constanţa au marcat: Şimicu şi Toma - câte 9g, Criciotoiu 5g, Csepreghi 4g, Stavrositu şi Vujadinovic - câte 3g, Buricea, Novanc şi Şoldănescu - câte 2g, Cristescu, Angelovski şi Şomlea - câte 1g.

Rezultate înregistrate în optimi: Ştiinţa Bacău I - Ştiinţa Bacău II 42-33, Poli Timişoara - Dinamo Bucureşti 24-29, Steaua Bucureşti - Victoria Bucureşti 39-17; CSM Călăraşi - CSM Bucureşti 33-37, HCM Constanţa - Energia Tg. Jiu 42-31, CSM Suceava - ASC Potaissa Turda 30-32, CS Caraş-Severin - HC Vaslui 17-34, HC Odorhei - HCM Minaur Baia Mare 27-29. Astăzi sunt programate sferturile de finală, după următorul program: Ştiinţa Bacău - Dinamo Bucureşti (ora 14.00, Digi Sport 2), Steaua - CSM Bucureşti (ora 16.00, Digi Sport 2), HCM Constanţa - Potaissa Turda (ora 18.00, Digi Sport 2), Minaur Baia Mare - HC Vaslui (ora 20.00). Semifinalele şi finala au loc sâmbătă şi duminică, la Sala “Olimpia“ din Ploieşti.