HCM a învins campioana Sloveniei

Handbal masculin

Sport 10 August 2012 / 00:00 631 accesări

Aflată într-un stagiu de pregătire în Slovenia, HCM Constanţa a disputat, aseară, un prim meci amical, întâlnind campioana ţării gazdă, Gorenje Velenjie, într-o partidă disputată la Velenje. Partida a fost dominată de campioana României, care a condus pe tabela de marcaj încă din startul jocului. Cu Csepreghi într-o formă excelentă, interul stânga fiind golgeterul întâlnirii, cu şase goluri, constănţenii s-au desprins şi la patru goluri, însă gazdele au replicat pe finalul primei reprize, astfel că gruparea de pe litoral a intrat la vestiare cu un avantaj de numai două goluri, 13-11. La reluare, HCM s-a distanţat din nou la patru goluri, dar şi-au intrat în rol cei doi arbitri, care i-au împins de la spate pe sloveni. Drept urmare, gazdele au reuşit să preia conducerea pe tabela de marcaj, dar nu a fost decât un “foc de paie”. Handbaliştii constănţeni au revenit în ultimele minute şi au refăcut diferenţa de două goluri în favoarea lor, impunându-se cu 25-23. La finalul partidei, antrenorul Zvonko Sundovski s-a declarat mulţumit de evoluţia elevilor săi.

„Suntem pe drumul cel bun, iar jocul echipei în acest stadiu al pregătirii m-a mulţumit, însă trebuie să eliminăm greşelile neforţate”, a spus tehnicianul macedonean. Victoria obţinută ieri este a doua din tot atâtea meciuri disputate în această vară, prima fiind înregistrată săptămâna trecută, 27-25 în faţa vicecampioanei Macedoniei, Vardar Skopje. Următorul amical din Slovenia al campioanei României este programat sâmbătă, când constănţenii vor întâlni pe RK Maribor Branik, echipă participantă în EHF Cup.