HCM, învinsă la limită la Călărași

Handbal (m) / Liga Națională, locurile 5-6, primul meci: DUNĂREA CĂLĂRAȘI - HCM CONSTANȚA 28-27

Sport 25 Mai 2015 / 00:00 1269 accesări

Aflată în luptă pentru locul 5 în Liga Națională de handbal masculin, HCM Constanța a pierdut, sâmbătă, primul duel cu Dunărea Călărași, disputat în deplasare, scor 27-28 (12-14), la capătul unui joc marcat de duritățile elevilor lui Aihan Omer și de unele decizii controversate luate de arbitrii buzoieni Georgian Băducu și Răzvan Voicu. Fără pivotul Mladen Rakcevic, suspendat de Comisia de Disciplină a FRH după cartonașul roșu primit în al doilea meci cu CSM București din primul tur al play-off-ului, echipa pregătită de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic s-a mobilizat mai bine în startul partidei și a început perfect, conducând cu 4-0 după primele cinci minute. Gazdele au intrat mai greu în joc, dar au recuperat și au egalat situația la jumătatea primei reprize, 7-7. Constănțenii au trecut din nou la conducere, având două goluri avans în min. 20, 11-9, însă au cedat inițiativa pe final și călărășenii au intrat în avantaj la cabine, 14-12. Startul reprizei secunde a fost unul de coșmar pentru oaspeți, Dunărea distanțându-se la șase lungimi, 19-13, dar HCM nu a depus armele și a revenit spectaculos în final, egalând în ultimul minut, 27-27, după două reușite consecutive ale interului Javier Humet. Spaniolul a văzut însă cartonașul roșu, după un fault considerat dur de cei doi arbitri, și Alin Șania a înscris golul victoriei pentru gazde, când mai erau doar patru secunde până la ultimul fluier. La final, constănțenii au contestat vehement arbitrajul, acuzând atitudinea cuplului buzoian. Pentru HCM au marcat: Toma 8 goluri, Humet 6g, Angelovski 4g, Vujadinovic 2g, Cutura 2g, Cristescu 2g, Buricea 2g și Baican 1g.

Al doilea joc dintre HCM și Dunărea va avea loc joi, la Constanța, când la gazde va reintra Rakcevic, dar va lipsi Humet, iar meciul decisiv, dacă va fi cazul, se va disputa tot în Sala Sporturilor, sâmbătă.