HCM, succes categoric în derby-ul cu Dinamo

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 19-a: DINAMO BUCUREŞTI - HCM CONSTANŢA 22-31

Sport 28 Februarie 2014 / 00:00 858 accesări

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, îşi continuă parcursul perfect din campionatul intern, impunându-se fără drept de apel în fieful celor de la Dinamo Bucureşti, scor 31-22 (14-11), într-o partidă disputată ieri, în etapa a 19-a a Ligii Naţionale. Constănţenii le-au lăsat adversarilor doar satisfacţia marcării primului gol, apoi au punctat consecutiv de patru ori şi s-au desprins pe tabela de marcaj. Diferenţa a continuat să se mărească, însă bucureştenii au profitat de câteva momente de relaxare ale elevilor lui Zvonko Sundoski şi au reuşit să egaleze, 10-10 - în min. 22. A fost doar un foc de paie, pentru că Şimicu şi compania au dominat finalul primei reprize şi au intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, 14-11. La reluare, Mihai Popescu a avut o prestaţie excelentă între buturi, iar campionii au făcut spectacol în ofensivă, mărind rapid diferenţa la şapte goluri, 20-13, în doar şase minute. Chiar dacă doi dintre titularii obişnuiţi, Criciotoiu şi Angelovski, nu au fost trimişi în teren, gruparea de pe litoral şi-a arătat din nou valoarea şi s-a distanţat la nouă lungimi cu un sfert de oră înainte de final, 26-17. În ultimele minute, Sundovski i-a aruncat în luptă pe Şoldănescu şi Şomlea, doi jucători mai puţin folosiţi. Diferenţa a rămas neschimbată şi HCM a bifat un nou succes categoric în Liga Naţională. Au evoluat pentru HCM: Popescu (17 intervenţii), Stănescu (2 intervenţii) - Şimicu 7 goluri, Buricea 6g, Csepreghi 5g, Stavrositu, Cristescu şi Toma - câte 3g, Vujadinovic 2g, Şomlea şi Novanc - câte 1g.

„A fost un meci mai uşor decât ne aşteptam. Dinamoviştii au părut mai motivaţi în tur, la Constanţa, şi cred că sunt în scădere de formă. Noi am fost destul de obosiţi, pentru că veneam după meciul cu Fuchse, dar am câştigat fără probleme. Pe final, le-am oferit celor din tribune şi spectacol, pentru că au şansa destul de rar să vadă aşa ceva”, a spus extrema stângă George Buricea. Constănţenii ar fi trebuit să joace duminică, pe teren propriu, cu Steaua Bucureşti, dar Federaţia Română de Handbal a decis să reprogrameze partida.

Clasament: 1. HCM CONSTANŢA 53p, 2. Potaissa Turda 44p, 3. Ştiinţa Bacău 40p, 4. Dinamo 38p, 5. Pandurii Tg. Jiu 36p, 6. HC Odorhei 25p, 7. Steaua Bucureşti 21p, 8. HCM Baia Mare 18p, 9. Caraş-Severin 16p, 10. Poli Timişoara 15p, 11. CSM Bucureşti 7p, 12. CSU Suceava 6p.