Heltne, departe de podium

Atletism / Campionatele Europene în sală

Sport 04 Martie 2013 / 00:00 372 accesări

Delegaţia României prezentă la Campionatele Europene de atletism în sală, desfăşurate la finalul săptămânii trecute la Goteborg (Suedia), s-a întors în ţară fără să cucerească vreo medalie. Printre dezamăgiri s-au numărat şi cele două atlete constănţene, Cristina Bujin şi Anca Heltne, ambele de la CS Farul. Dacă Bujin nici măcar nu a prins finala probei de triplusalt, Heltne a reuşit să se califice în ultimul act al probei de aruncarea greutăţii, după ce a ocupat locul 7 în preliminariile desfăşurate sâmbătă, cu 17,75 m. Ieri, în finală, constănţeanca nu şi-a depăşit condiţia şi încheiat tot pe locul 7, cu 17,64 m. Tot pe locul 7 s-a clasat şi Cristina Deiac, în proba de săritura în lungime, cu 6,52 m. Din păcate, una dintre speranţele tricolorele la un loc pe podium, Angela Moroşanu, a fost descalificată în semifinalele probei de 400 m, după ce reuşise să se califice în ultimul act. Decizia oficialilor a venit în urma contestaţiei depuse de echipa Rusiei, care a acuzat-o pe Moroşanu că a jenat-o în timpul cursei pe Ksenia Ustalova, forţată să abandoneze. În finala probei de 3.000 m, Roxana Bîrcă a terminat pe locul 9, în timp ce Ancuţa Bobocel a încheiat pe locul 11. Competiţia a înregistrat şi un nou record mondial în proba feminină de săritura cu prăjina, americanca Jennifer Suhr trecând peste ştacheta înălţată la 5,02 m. Precedentul record, 5,01 m, era deţinut, din 23 februarie 2012, de sportiva rusă Elena Isinbaieva.