Honduras, în semifinalele turneului olimpic de fotbal masculin

Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro

Sport 15 August 2016 / 17:53 734 accesări
Alberth Elis a marcat golul victoriei din sferturi pentru Honduras (sursa foto: www.concacaf.com)

Sferturile de finală ale turneului olimpic de fotbal din Brazilia au adus calificările în penultimul act pentru reprezentativa țării gazdă, pentru Honduras, marea surpriză a actualei ediții, Nigeria și Danemarca. După ce Argentina și Mexicul, învingătoarea de la Londra, din 2012, nu au depășit faza grupelor, în sferturi am notat victoria istorică a Hondurasului, 1-0 (A. Elis 58) cu Coreea de Sud, care va întâlni în semifinale miercuri, 17 august, de la ora 19.00, chiar selecționata Braziliei. Conduși în teren de Neymar, un gol din lovitură liberă și o pasă de gol, brazilienii au eliminat în sferturi Columbia, scor 2-0 (Neymar 12, Luan 83).

În cealaltă semifinală se vor întâlni miercuri seară, de la ora 22.00, Nigeria și Germania. În sferturi, Nigeria a trecut de Danemarca, scor 2-0 (Obi Mikel 15, Umar 58), în timp ce Germania s-a impus de o manieră categorică în confruntarea cu Portugalia, scor 4-0 (Gnabry 45, Ginter 57, Selke 75, Max 87).

În turneul feminin, în semifinale, vor avea loc duelurile Brazilia - Suedia (marți, 16 august, ora 19.00) și Germania / Canada (marți, 16 august, ora 22.00).