Ianis Hagi a debutat în tricoul Fiorentinei

Sport 15 Iulie 2016 / 15:16 478 accesări
Ianis Hagi a jucat o repriză în amicalul cu amatorii de la Trentino

Transferat în urmă cu o săptămână la AC Fiorentina, Ianis Hagi, fostul jucător de la FC Viitorul, a evoluat, joi, pentru prima oară în tricoul noii sale echipe, în amicalul cu amatorii de la Trentino. Fiul celui mai mare fotbalist din toate timpurile din România, Gheorghe Hagi, a început jocul ca titular și a purtat numărul 11, evoluând ca mijlocaș central, în spatele celor doi atacanți, Baez și Rossi. Ianis Hagi, care va împlini vârsta de 18 ani la 22 octombrie, a ieșit la rampă în minutul 8, când a trimis cu efect de la marginea careului mare, cu piciorul stâng, iar mingea a lovit bara transversală. Internaționalul român de juniori a fost înlocuit la pauză, iar AC Fiorentina s-a impus în cele din urmă cu scorul de 10-1, golurile fiind marcate de Rossi, în minutele 9 şi 44, Baez, în minutele 21 şi 22, Diakhate, în minutul 27, Gilberto, în minutul 34, Zarate, în minutele 59 şi 63, Chiesa, în minutul 76, şi Ilicic, în minutul 83. Meciul amical face parte din turneul de pregătire al Fiorentinei de la Moena, iar antrenorul Paolo Sousa a folosit următoarea formulă de joc: Lezzerini - Gilberto, Gonzalo, Astori, Zanon - Mancini, Diakhate, Ianis Hagi, Chiesa - Rossi, Baez.