Încă două românce pe tabloul principal la Wimbledon

Tenis de câmp

Sport 28 Iunie 2018 / 15:57 453 accesări
Alexandra Dulgheru a revenit după ce a cedat în primul set și a obținut victoria mult dorită

Elena-Gabriela Ruse (locul 197 WTA), s-a calificat, joi, pentru prima oară în carieră, pe tabloul principal al turneului de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului. În ultimul tur al calificărilor, Elena-Gabriela Ruse, a învins-o pe Barbara Haas (Austria, locul 215 WTA), cu scorul de 6-0, 7-5. În vârstă de 20 de ani, Elena-Gabriela Ruse a fost semifinalistă în întrecerea junioarelor de la Wimbledon în 2014, iar acum, la vârsta de 20 de ani, a ajuns pentru prima oară pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam.

Și Alexandra Dulgheru (locul 126 WTA, a 16-a favorită în calificări) a ajuns pe tabloul principal la Wimbledon, trecând în meciul decisiv de Tamara Zidansek (Slovenia, locul 96 WTA), cu scorul de 5-7, 7-6 (7/4), 6-0.

Ruse şi Dulgheru şi-au asigurat câte un cec în valoare de 39.000 de lire sterline şi câte 40 de puncte WTA.

Constănțeanca Simona Halep, liderul clasamentului WTA, este principala favorită la Wimbledon, iar Mihaela Buzărnescu (locul 28 WTA) este cap de serie numărul 29. Pe tabloul principal mai sunt Irina Begu (locul 33 WTA), Sorana Cîrstea (locul 47 WTA), Monica Niculescu (locul 59 WTA) și Ana Bogdan (locul 63 WTA).

Tragerea la sorți a partidelor de pe tabloul principal va avea loc vineri, 29 iunie, cele opt românce fiind în așteptarea adversarelor din primul tur, iar turneul de la All England Club va începe luni, 2 iulie.