Încă trei victorii româneşti la Roland Garros

Tenis / Roland Garros 2007

Sport 01 Iunie 2007 / 00:00 669 accesări

După ce a reuşit un succes fără drept de apel în turul inaugural (6-4, 6-1 cu Iulia Vakulenko - fav. nr. 30), Raluca Olaru (18 ani) şi-a păstrat, ieri, ritmul şi a realizat încă o victorie scurtă. Noua victimă a mezinei românce a fost Tatiana Puşek, sportiva din Belarus adjudecîndu-şi în întreaga partidă doar trei game-uri! Olaru s-a impus cu 6-3, 6-0, în 74 de minute de joc, devenind prima jucătoare din România, după şase ani, care pătrunde în turul al III-lea la Roland Garros. Predecenta astfel de performanţă îi aparţinea Ruxandrei Dragomir, în 2001, după ce cu un an înainte era eliminată în optimi de Mary Pierce. După ce a trecut trei tururi în calificări, Raluca Olaru reuşeşte prin această performanţă un salt important în clasamentul WTA. Ea va intra, probabil, în Top 100, după ce a încheiat anul 2006 pe locul 311 în clasamentul WTA. Tînăra jucătoare, nr. 122 WTA în acest moment, a reuşit să atingă în acest an două semifinale, la turneele de la Memphis (SUA) şi Fes (Maroc), la ambele competiţii intrînd pe tabloul principal din calificări. Olaru a disputat finala turneului de juniori de la Roland Garros, în anul 2005, pe care a pierdut-o. Pentru accederea în turul al treilea, Olaru va primi 75 de puncte WTA şi un cec în valoare de 39.400 de euro. Misiunea Ralucăi Olaru în turul al III-lea se anunţă mult mai dificilă, întrucît ea va fi nevoită să o înfrunte de Ana Ivanovic (fav. nr. 7). Din păcate, cealaltă sportivă din ţara noastră prezentă pe tabloul de simplu a fost eliminată. Edina Gallovits nu i-a rezistat israeliencei Şahar Peer (fav. nr. 15), în faţa căreia s-a înclinat cu 4-6, 1-6.

Ziua de ieri a adus alte două succese româneşti, însă în turneele de dublu. În competiţia masculină, constănţeanul Andrei Pavel şi germanul Andreas Waske au pătruns în turul secund, după 7-5, 6-3 cu Alexander Peya - Bjorn Phau (Austria - Germania). În turneul feminin, dublul româno-rus Andreea Vanc-Ehritt / Anastasia Rodionova s-a calificat în turul secund în urma victoriei cu 7-6, 6-1, în faţa cuplului cuplul Bethanie Mattek - Bryanne Stewart (SUA - Australia).