Înotătorul constănţean Răzvan Florea, victorie la turneul de la Bolzano

Sport 07 Noiembrie 2006 / 00:00 630 accesări

Constănţeanul Răzvan Florea, cel mai bun înotător român din istorie, a participat, în premieră, în perioada 4-5 noiembrie, la un concurs internaţional organizat an de an în localitatea italiană Bolzano. Competiţia desfăşurată în bazin scurt,nu a avut în program proba favorită a constănţeanului, 200 metri spate, însă elevul antrenoarei Gina Handrea a luat startul în alte patru probe. La 100 metri spate, sportivul legitimat la CS Farul s-a clasat pe poziţia a treia, cu timpul de 54 de secunde 35 de sutimi, fiind depăşit de specialiştii probei, americanul Randall Bal şi germanul Helge Meeuw. La acelaşi procedeu, dar pe distanţa de 50 de metri, Florea a prins doar locul 8, cu timpul 25sec.65sutimi, în timp ce în proba de 100 metri mixt a încheiat doar al zecelea, cu timpul de 1minut 57sec.78sutimi. Cea mai bună performanţă a venit în proba de ştafetă 4x50 m mixt, unde constănţeanul a participat pentru echipa A.D.N. Swim Project, alături de James Bibson, Gabriel Mangadbera şi George Bovel, şi s-a clasat pe prima poziţie. El a înotat în primul schimb, obţinînd timpul de 25sec.82sutimi, cu care a contribuit decisiv la victoria echipei sale. “Pentru Răzvan a fost o verificare, mai ales că la finalul acestei săptămîni se vor desfăşura, la Hunedoara, Campionatele Naţionale de nataţie. Timpii înregistraţi sînt buni pentru această perioadă a pregătirii, ceea ce ne dă speranţe în perspectiva Campionatelor Europene în bazin scurt, programate în luna decembrie, la Helsinki. Pînă atunci, Răzvan va participa la alte două concursuri de pregătire, la San Marino şi în Austria, la Viena“, a declarat antrenoarea Gina Handrea.