Inter - Barca, derby-ul dezamăgirilor

Fotbal / UEFA Champions League, faza grupelor, prima etapă

Sport 18 Septembrie 2009 / 00:00 431 accesări

La pomul lăudat să nu te duci cu sacul - zice un proverb românesc, care se potriveşte perfect cu ceea ce s-a întîmplat la derby-ul primei runde din UCL: Inter - Barca. Un meci relativ modest, în care antrenorii au preferat să nu piardă, decît să încerce să cîştige! Puţine ocazii reale de gol, excepţia de la regulă fiind splendida acţiune a lui Messi din finalul primei reprize. Un nul care a mulţumit - mai mult sau mai puţin - ambele echipe. Care, însă, au de ce să se teamă, pentru că Dynamo Kiev a zburdat în faţa campioanei Rusiei! Rubin Kazan a avut în portarul Serghei Rîjkov cel mai bun jucător de pe teren şi asta spune mult despre meciul de la Kiev. Victorii minime pentru Liverpool şi OL, care par marile favorite la promovarea din grupă. Standard a început fulminant meciul cu Arsenal, avînd 2-0 după cinci minute de joc! Dar englezii - deşi au avut multe absenţe de marcă - au revenit în joc şi au întors rezultatul. Meci anost la Atena, unde Oly a avut un singur şut pe spaţiul porţii - golul lui Torosidis! În sfîrşit, egalul de la Stuttgart ne mai dă speranţe în privinţa situaţiei Unirii Urziceni, mai ales că ambele combatante din Germania au suferit la capitolul apărare.

Rezultatele partidelor de miercuri - Grupa E: FC Liverpool - Debreceni VSC 1-0; Olympique Lyon - AC Fiorentina 1-0; Grupa F: Inter Milano - FC Barcelona 0-0; Dynamo Kiev - Rubin Kazan 3-1; Grupa G: VfB Stuttgart - Glasgow Rangers 1-1; FC Sevilla - Unirea Urziceni 2-0; Grupa H: Olympiacos Pireu - AZ Alkmaar 1-0; Standard Liege - Arsenal Londra 2-3.