Luptătorul Albert Saritov, primul sportiv naturalizat care va reprezenta România la JO

Sport 08 Mai 2016 / 20:22 1517 accesări
Rusul Albert Saritov va reprezenta România la Rio de Janeiro

Luptătorul rus Albert Saritov și-a asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, fiind primul sportiv naturalizat care va reprezenta România la o ediție a JO de vară. Saritov a fost naturalizat recent de țara noastră, iar duminică, după ce s-a calificat în finala categoriei 97 kg a turneului preolimpic de la Istanbul, și-a asigurat biletul pentru competiția de lupte libere din Brazilia. Sportivul de origine rusă, aflat la primul său concurs oficial sub tricolor, l-a învins în meciul decisiv, din semifinale, pe bielorusul Ivan Iankovski, și s-a calificat alături de celălalt finalist, mongolul Khuderbulga Dorjkand. În primul tur, Saritov a trecut de bulgarul Dragomir Vladev Stoicev, în optimi l-a învins pe brazilianul Paulo Victor Santos De Souza, iar în sferturi s-a impus în fața sud-coreeanului Jaegang Kim.
Primii doi clasați la fiecare categorie a turneului de la Istanbul s-au calificat la JO 2016. Foarte aproape de calificare a fost și George Bucur (categoria 65 kg, LL), care a pierdut la preferință semifinala cu Haislan Garcia (Canada), scorul final fiind 2-2! Tot în semifinală, adică la o victorie de calificare, s-a oprit și Adina-Elena Popescu (69 kg, LL feminin), învinsă la scor, 9-0, de Alina Stadnyk (Ucraina). Din delegația României care a fost prezentă la Istanbul au mai făcut parte Simona Pricop (53 kg), Kateryna Zhydachevska (58 kg), Krista-Tunde Incze (63 kg), Ștefan Gheorghiță (86 kg), Rareș Chintoan (120 kg), Virgil Munteanu (59 kg), Ilie Cojocari (75 kg) și Dorin Pîrvan (85 kg), ultimii trei la lupte greco-romane.
Astfel, România va participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro cu cinci luptători: Alin Alexuc-Ciurariu (calificat pentru categoria 98 kg, stilul greco-romane, la Campionatele Mondiale de anul trecut), Alina-Emilia Vuc (calificată pentru categoria 48 kg, stilul libere, la turneul preolimpic de la Zrenjanin, Serbia), Ion Panait (calificat pentru categoria 66 kg, stilul greco-romane, la turneul preolimpic de la Ulan Bator), Ivan Guidea (calificat pentru categoria 57 kg, stilul libere, la turneul preolimpic de la Ulan Bator) și Albert Saritov.